100 En, er was van alles te beleven. Het was nog de tijd van de stoomlocomotieven, die al puffend over de spoor brug denderden.. De spoorwegwachters waren dan ook steeds op hun post. Velen hebben Timmer gekend, hij was erg streng en liet weinig toe. Een andere, een Indisch mannetje leerde de jeugd hoe de brug omhoog moest om een schip door te laten. Soms liet hij hen dit zelfstandig doen en bleef hij zijn krantje lezen. Machinist Jaap Kwak toeterde altijd, wanneer hij voorbij reed. "Maar je zwaaide nooit terug" verweet hij Jaap later. Wist ik, dat hij naar mij toeterde, ik dacht dat het voor de seinwachter was. Bleek dat Kwak meende dat Jaap zijn vrouw, Tinie Ruys, had leren zwemmen. Hierin vergiste Kwak zich evenwel, dat was het werk van Marius Verkroost. Het opduiken van allerlei voorwerpen was ook een geliefde sport. Eens werd een door een Duitse soldaat weggegooid geweer opgedoken. Verder was er dolle pret met een oud schuitje. Tot woede van de eigenaar had den ze dat laten zinken. Met man en macht werd het opgedoken en leegge- schept. Even later lag het, gebruiksklaar voor de wal. Toen de eigenaar naar huis was gegaan, lag het schuitje spoedig weer een verdieping lager. Deze ge schiedenis herhaalde zich enkele malen en de eigenaar wond zich danig op, totdat hem duidelijk werd, dat zolang hij zijn schuitje in de nabijheid van de spoorbrug liet liggen, de jeugd deze verlokking niet kon weerstaan en hij zijn bezit ergens anders een plaatsje gaf. Een tijdrovende bezigheid was het tegemoet gaan van de melkschuitjes. Met een naar het noorden varend schip gingen ze richting Langedijk. Soms lieten ze zich slepen, soms werden ze door de schipper aan boord genodigd en mochten ze van alles bekijken. Het gebeurde wel, dat ze tot voorbij Noord-Scharwoude meegingen. Anderen hadden liever dat de jeugd niet te dicht bij hun schip kwam. Dat was o.m. het geval bij de turfschippers uit Drente, die met een vracht turf op weg naar het noorden waren. Hun schepen hadden de schroef opzij zitten en ze wa ren bang dat dit ongelukken zou veroorzaken. Zwemmers, die bij hen probeerden aan te haken, werden daarom steeds weg gejaagd.

De Klin - Sint Pancras | 1997 | | pagina 104