Een van de grootste verzetsmensen van Oudorp/StPan- cras was Aldert Bijpost, die in Koedijk-Zd woonde. Hij was de plaatselijk leider van de organisatie Landelijke Hulp aan Onderduikers. Hij heeft honderden mensen, die moesten onderduiken aan onderdak, financiën en voedsel geholpen Tientallen danken hun leven aan hem. Deze man, die onder grote spanningen leefde, werd tengevolge van het verzetswerk ernstig ziek en stierf in 1945 op 27-jarige leeftijd. -7- A L D E R T B IJ POST (Cor Schouten) Aldert, geboren eind november 1918, heeft zijn moe der niet gekend. Deze overleed enkele weken na zijn geboorte aan de toen veel voorkomende Spaanse griep Gelukkig heeft zijn tweede moeder dit gemis heel goed opgevangen Nadat hij de lagere school had doorlopen, ging hij naar de akker. Door enige zelfstudie kreeg hij werk bij de toenmalige grootgrutter De Gruyter. Later kreeg hij een administratieve functie bij het Arbeidsbureau. Omdat via het arbeidsbureau mensen werden geronseld voor tewerkstelling in Duitsland zagen sommigen daar tijdens de oorlog hulp aan de vijand in en werd vader Bijpost wel aangevallen om 'zijn smerige N.S.B.-ers zoon'. Insiders hebben ervaren dat Aldert in die functie heel wat Nederlanders aan een vrijstelling wist te helpen. Eén van hen, Piet van der Gragt, vertelde: Aanvankelijk behoefden de landarbeiders niet naar Duitsland, omdat ze hier voor de voedselvoorziening werkten. Toen het evenwel de Duitsers steeds slech ter ging, veranderde dit en op zekere dag lag er ook voor mij een oproep op de mat Dokter Destrée kwam toen iedere avond bij ons naar de Engelse zender luisteren. Bij de deur stond, op een kast, naast een sigaret van eigenteelt altijd een glas melk voor hem klaar. Zodra hij binnen was, dronk hij de melk op, stak de sigaret aan en zette de koptelefoon van een kristalzender op. Die zender kon je haarfijn afstellen.

De Klin - Sint Pancras | 1996 | | pagina 9