-97- Kan men Gootjes' oude beroep als stoker enigszins in verband brengen met zijn werk als brandstofboer zijn studie voor marconist wijst in de richting van een in die tijd nog zeldzame hobby: In een schuurtje achter zijn huis bouwde hij radiotoestellen die hij vervolgens aan belangstellenden verkocht. Gootjes had een speciaal merk briketten, genaamd GLORIA.Bekender was de B.K. briket, waarop deze beide letters en twee hamertjes waren afgebeeld) Een briket deed vaak tweemaal diensteerst in de kachel en wanneer de briket nog door en door gloei de, maar niet meer vlamde, werd zo'n gloeiend ge deelte met een tang in een vuurtest gedeponeerd en in een stoof gezet Op zondagmorgen moest de stovenzetster eerst een aantal briketten in de kachel van de kerk laten verbranden en vervolgens voor haar klanten een warme stoof klaar zetten, zodat dezen als de kerkdienst begon, niet werden afgeleid door koude onderdanen. Van één stovenzetster is bekend dat zijnadat ze alle stoven had voorzien van een warmtebron, voor zichtig haar rokken plooide over één der stoven, daarbij prevelend: Billen, verheugt U de Gloria komt Na enkele jaren begon Gootjes' gezondheid achteruit te gaan: Het uitventen van olie, briketten, turf e.d. met de hondekar begon hem zwaar te vallen. Een familielid, Aldert de Wit, hielp hem af en toe en wist dit, nadat Gootjes in 1938 aan t.b.c. was overleden, vol te houden totdat in de oorlogsjaren er geen brandstof meer was en er dus ook niets viel rond te brengen. Jacob Groot woonde in het de middelste woning van het zgn. 'armenhuis'. Dit stond 50 jaar geleden nog op het noordelijkste gedeelte van het huidige Molen hoeve-terrein. Hij verkocht naast wat vaste brand stoffen vrij veel petroleum.

De Klin - Sint Pancras | 1996 | | pagina 99