-93- trofIn Noord-Scharwoude stond de gezamenlijke gasfabriek, hier was een opslagplaats van gas om de Pancrasser afnemers van voldoende energie te voor zien Op dit aan de gemeente toebehorende terrein, dat een kroft werd qenoemd, liet de gemeente een veldwach terswoning bouwen. Meerdere 'dienders' hebben er ge woond, de eerste was poli tie Dekker, de laatste Jan van Bentum. Daarna woonde er een andere "gemeente ambtenaar", de heer Cor Hart, werkzaam bij het in tergemeentelijk gasbedrijf. De raadsnotulen vermelden dat in 1911 het brandweer huisje werd verplaatst naar de 'krocht' bij de veld wachter swoning Eerder stond dit aan de zuidzijde van 'de witte kerk' Voor Hart was Jaap Miessen plaatselijke voorwerker van de gas-arbeiders Miessen stond bekend om zijn snaakse invallen en ge zegden. Eens moesten enkele arbeiders van de gasfabriek een lekkende leiding repareren. Bij het opgraven werden een paar mannen onwel van het ontsnappende giftige gas en moesten, ziek als ze waren, hun werk staken. Miesen wist later de directeur van de gasfabriek zover te krijgen dat hij de betrokken werknemers een nota stuurde voor het "opgesnoven gas". Op hetzelfde terrein als de gashouder was tevens een werk- en opslagplaats van het Hoogheemraadschap. Dit laatste lichaam was lang verantwoordelijk voor het onderhoud van de plaatselijke wegen. In 1878 kocht NICOLAAS ZIPP, broodbakker te St. Pancras een perceeltje grond van Neeltje Paardebos Brandweerhuisj e BAKKERIJ VERKUIL Bovenweg 112

De Klin - Sint Pancras | 1996 | | pagina 95