-31- Gewapend met een briefje werden de kinderen uit de omgeving naar de winkel van ADMIRAAL gestuurd om voor moeder de boodschappen op te halen, die deze dan 's zaterdags kwam betalen. Of.... en dit kwam ook voor: er werd betaald zodra de nieuwe piepers klaar waren. Of.... en ook dit gebeurde, het bleef in het boek staan en Admiraal moest maar zien hoe hij zijn geld kreeg. Bij dit soort pogingen beleefde hij wat: Iemand zei, het was rond 5 december: "Admiraal, ik hoopte dat zwarte Piet je had meegenomen." Een mevrouw, die dik bij hem in 't krijt stond riep hem vanuit haar schuilplaats toe: "Admiraal, ik spreek veel talen, maar niet die van betalen Een andere vrouwelijke klant, moeder van een groot gezin, kwam de winkel binnen met: Mag ik een paar klompen mee op zicht. Die jongen van me heeft niets meer aan zijn voeten, hij zou hier op kousevoeten naar toe en om dat te voorkomen kom ik maar even. Weet je wat, geef me maar twee paar mee op zicht, die een halve maat verschillen. Dan kom ik straks wel een paar terugbrengen en betaal ik het andere Een kwartiertje nadat de vrouw de winkel had verla ten zag Admiraal twee jongens van deze mevrouw voor bij stappen, elk op een paar nieuwe klompen Naast de winkelverkoop werd er gevent met de trans portfiets als het de kruidenierswaren betrof, met de kettekar als het om brandstof ging. In die tijd gebeurde het nog dat bij een klant een briefje op de deur hing met de woorden "JAN, DE SLEUTEL LIGT ONDER DE MAT." In de crisisjaren moesten de winkeliers hun geëta leerde waren voorzien van de gevraagde prijs. Een controleur die in eerste instantie had vastgesteld dat Admiraal alles keurig had geprijsd en tenslotte ontdekte dat in een vergeten hoekje iets ongeprijsd stond, wilde Admiraal toen voor dit laatste bekeu ren. Admiraal werd hierop zo kwaad, dat hij de con troleur een pot jam naar zijn hoofd wilde gooien.

De Klin - Sint Pancras | 1996 | | pagina 33