SMIT pikkenier1*1) op Langedijk, Bovenweg 308. Ook tuinder Jan Smit merkte in het begin van de dertiger jaren terdege dat de tijden slecht waren. Hij had enkele boeten vol met kool en hoewel ze met zorg en vlijt waren geteeld en de kwaliteit prima, was er op de veiling geen koper voor te vinden en zouden ze weggegooid moeten worden Om dit te voorkomen laadde hij met Jan Wit enkele malen een vrachtauto vol kool en gingen ze er op uit op zoek naar kopers. Hun tochten strekten zich uit tot aan de Duitse grens en overal waar ze een kansje roken, boden ze hun waar te koop aan, maar het re sultaat was dusdanig dat Smit na enkele tochten be sloot met dit gescharrel te stoppen. Vervolgens deed hij een poging om als vrachtvaarder voor andere tuinders, dus als pikkenier, wat bij te verdienen In het begin kreeg hij alleen vracht van familiele den, vrienden en bekenden. Hij vervoerde dit in zijn vijf tons vlet je, dat nog met de kloet moest worden voortbewogen Geholpen door zijn oudste zoon Klaas wist hij na korte tijd te bereiken dat bij Scheepshelling Jan de Wit uit Broek op Langedijk een 6 tons motorschuit kon worden gekocht, die als naam kreeg De Zwerver 1. Van toen aan gingen de zaken steeds beter. De tuinders brachten hun producten bij hem voor de wal: Kool kwam 'los' aan, aardappels in kisten van de betrokken tuinder. Op de veiling werden deze overgestort in fust van de koper. *1 PIKKENIER of PIEKENIER of nog iets anders Hier werd het uitgesproken als pikkenier. Maar dit woord wordt niet vermeld in het Westfries Woordenboek van Jan Pannekeet en lang werd het ook niet vermeld in het Groot Nederlands Woordenboek van Van Dale. In een laatste druk staat: pikkenier een opkoper van restanten van straatmarkten. De Grote Van Dale vermeldt wel steeds het woord piekenier. Naast andere beteke nissen kent Van Dale een piekenier ook als een Amsterdamse groenteventer. Het Westfries Woordenboek kent eveneens het woord piekenier en zegt dat het een tussenhandelaar of een scharrelaar in tweedehands spullen is of een Amsterdamse groenteventer. -19-

De Klin - Sint Pancras | 1996 | | pagina 21