(in dit verband was de opmerking van een kasteleins dochter tekenend: "Mijn moeder kende de omstandighe den van haar klanten van a tot z en had vaak moeite om niet tegen zo iemand te zeggen: "Zou jij je geld niet beter thuis kunnen brengen dan hier 11 Ook werd geregeld opgemerkt dat in die arme jaren de zorg voor elkaar groter was dan nu, familieleden, buren en vrienden hielpen hem of haar, die in het nauw zat, zoveel als hun vermogen toeliet, terwijl de gezelligheid van toen uitermate werd geroemd. Een bericht uit de Langedijker Courant van 193 3 toont aan hoe hoog bij de tuinders - en het percen tage tuinders was hier toen aanzienlijk- de nood was gestegen Toen de raad van St. Pancras als eenigen weg voor noodlijdende tuinders aangegeven heeft: 'den weg naar het Armbestuurzijn er pogingen in het werk gesteld den Armvoogd een avond per week zitting te doen houden in het raadhuisVerzocht is hierbij een lid van het dagelijksch bestuur der gemeente te doen tegenwoordig zijn, om aan de zaak een 'officieel' tintje te geven en den gang minder zwaar te maken. Dit verzoek kon niet ingewilligd worden, aldus onze zegsman, er begaven zich nu gisteravond twaalf men- schen -tuinders- en bloc naar den administreerend armvoogd. Deze menschen werd alle medewerking toege zegd en ieder van hen ontving vijf gulden. "Schaemt u niet t' armoedig schijnen" zegt een bekend lied, maar deze gang is een zware gang. In het onderstaande beperken we ons niet tot hen, die een winkel hadden. Ook mensen, die hun brood verdienden door dienstverlening aan anderen, ver melden we Om aan te geven waar de winkel was, wordt het tegen woordige huisnummer aangegeven. Indien ons niet bekend is, wanneer de betrokken persoon deze zaak had, maar uit een advertentie, lidmaatschap van winkeliersvereniging e.d. wel één jaar bekend is, wordt dat vermeld. -18-

De Klin - Sint Pancras | 1996 | | pagina 20