liërs) bemoeiden zich ermee, Soekarno wilde de scep ter zwaaien. Nederlandse militairen gingen op weg naar Indonesië, maar werden op Malakka vastgehouden. Ook K.N.I.L.- soldaat Bertus de Ruiter mocht niet terug naar Java. Wel had hij Japan verlaten en via de Philippijnen Singapore bereikt. Twee jaar later, in 1947, kon te Makasar op Celebes een ontmoeting worden geregeld. Een jaar later mochten ze met verlof naar Nederland. Vlak voor de Zuideinder kermis arriveerden ze in StPancras In de grote kermistent, die op het terrein tegenover café 'Rust Wat'stond, vierden Bertus' ouders hun 40- jarig huwelijksjubileum en viel Bertus en Lucy te vens een soort huldiging ten deel Na vier maanden verlof ging Bertus terug naar Indo nesië. Hij zou daar omzien naar een huis voor hen beiden. Lucy bleef nog in Holland, zij had negen maanden verlof Ze moest wel wennen aan dit zo totaal andere land. De gang naar de plee aan de slootkant: stel je voor dat je in die sloot zou vallen En dan die kou: Gewassen onderbroeken, die aan de lijn zomaar stijf werden. "Bertus, kom eens kijken, wat is er met die broeken aan de hand En dan water, dat zo maar hard werd. Hagelkorrels, die ze met haar handen probeerde op te vangen In 1950 werd het K.N.I.L. opgeheven en kwamen ze voorgoed naar Holland. Naar werk behoefde Bertus niet lang te zoeken: hij kon zo bij de Hoogovens terechtWel was het toen vreselijk moeilijk om aan een woning te komen. Een zekere Mulder, ook iemand die ook in de Oost was geweest, wilde zijn huis verkopen. Af en toe ont moette Lucy hem wel eens: ze hadden gemeenschappe lijke herinneringen en konden in het Maleis conver seren -16-

De Klin - Sint Pancras | 1996 | | pagina 18