-165- Hoe oud is de Bovenweg Hoewel dit niet met zekerheid valt te zeggen is het aannemelijk dat er, nadat zich mensen vestigden in deze streken, een pad ontstond op het hoogste deel van de strandwal en daaruit de Bovenweg is voortgekomen. Meer zekerheid bieden gegevens uit later tijden: In 1713 bezocht de Alkmaarse geschiedkundige Simon Eikelenberg St. Pancras en bracht het in kaart. Zoals hij toen de Bovenweg tekende, loopt deze nu nog, zij het dat die toen Breedeweg werd genoemd. -Op een oudere, in 1532 door landmeter Pieter van Tabor gemaakte kaart (bewaard in het Rijksarchief te Den Haag onder de collectie Hingman) komt de weg eveneens voor als de Bree wech. -De rond 13 00 verwoeste kerk van Vroone, waarvan enkele jaren geleden een gedeelte van het kerkhof werd blootge legd, lag eveneens aan deze weg. (Vroeger werd de Bovenweg ook wel Heer(en)weg en Voorweg genoemd Het kaartje van Eikelenberg vertelt ook dat er in 1715 aan de Bovenweg geen huizen stonden. Wel aan Benedenweg - Noordeinde en Twuyverweg. In "De historie van Koedijk en Huiswaard" schrijft Geus dat men langs de Benedenweg grond voor woningbouw in erfpacht kon verkrijgen van de graaf, die na de val van Vroone al de bezittingen van de burgerij in beslag had genomen Vermoedelijk vonden de vroegere Pancrassers het daar goed wonen, want: Ze waren dicht bij hun voornaamste arbeids terrein: de meren om te vissen en de daar tussen liggende weilanden voor de veeteeltVerder waren ze daar vrij veilig voor overstromingen door de Heer Hugowaard. Vroegere wegen. Rond 1820 waren veel wegen in ons land nog onverhard. Enkele kleine stukjes hoofdweg waren bestraat, o.a. de weg tussen Amsterdam en Utrecht. Maar de meeste hoofdwegen en alle andere wegen waren rulle zandbanen of aangestampte kleiwegen.(eerder maakte men een weg door twee evenwijdige sloten te graven en de vrijgekomen grond op de middenbaan te werpen, te slechten en de weg was gebruiksklaar. (Vermoedelijk is zo de Twuyverweg gemaakt.) Als in de herfst een weg onbegaanbaar werd door de regens en er diepe karresporen ontstonden, DE ONBEWOONDE BOVENWEG

De Klin - Sint Pancras | 1996 | | pagina 167