-13- 4= MEI 194b BIJNA NABIJ-DAG Het grootste deel van die dag werkte ik op de akker, je kon toen nergens anders heen. Tegen de avond moest ik, zoals iedere dag toen, een bericht in Broek op Langedijk afleveren. Ik was toen nog de enigste, die dat kon doen.(Gerrit was toen 15 jaar oud en in de regel liet de bezetter deze leef tijdsgroep nog met rust) Ik ontmoette mijn contact-persoon, we spraken zo weinig mogelijk. Op weg daar naar toe was ik slechts één persoon tegen gekomen. Men verliet zijn huis niet vaker dan hoogst noodzakelijk was. Toch hing het in de lucht dat het einde op komst was Zo af en toe kon je in drukletters op schuttingen of elektriciteitshuisjes kreten lezen als: Vandaag of morgen valt Berlijn, Nu ondanks honger standvastig zijn. In het begin van de avond, net na het einde van de dagelijkse beslommeringen, kwam het nieuws dat alle Duitse legereenheden van Johannes Blaskowitz zich de volgende morgen zouden overgeven. Plotseling, hoewel de spertijd reeds was begonnen, zag je heel wat jongelui op straat. Eerst nog be hoedzaam. Later was er een stel tienagers op het Kerkplein bij elkaar gekomen, zingend en dansend. Plotseling verscheen er een kleine oude man: een grootvader met kromme knieën Even was er verwarring: Die kleine man had een Duits leger-uniform aan Maar al gauw hadden enkelen hem op de schouders gehesen en het zingen en joelen ging verder, totdat het geluid van een motorfiets vergezeld door geweer vuur, werd gehoord. Het duurde slechts een ogenblik of het Kerkplein was weer even rustig en leeg als het gedurende de laatste jaren was geweest. Uit mijn persoonlijke herinneringen - overeenstem mend met Klin 1940-1945 blz. 195, Gerrit de Waal

De Klin - Sint Pancras | 1996 | | pagina 15