-157- Metselaar Piet Nierop en timmerman Tinus Kooy werk ten ook gedurende langere tijd bij Schram. In die tijd werden de knechten nog niet via de bank betaald. Als ze op zaterdagmorgen naar hun werk gin gen, leverden ze bij de baas hun werkboekje in, waarin ze hadden aangetekend waar ze die week hadden gewerkt en hoelang dat had geduurdAan de hand hiervan kon de baas bekijken, hoeveel hij een klant in rekening moest brengen en berekenen hoeveel iede re knecht had verdiend, 's Middags om 12 uur, wan neer de werkweek eindigde, ontvingen ze hun loon en hun werkboekj e Ook bij Schram ging de oorlog niet ongemerkt voor bij De houthandelaars konden geen materialen meer leveren en de schuren werden steeds leger en holler. Vandaar dat de achterste schuur kon worden omgebouwd tot noodwoning zodat de Helderse evacué Rotgans aan onderdak werd geholpen. Ook was het een mooie gelegenheid om ter gelegenheid van het buurt-bevrijdingsfeest in 1945 de schuur om te toveren tot een soort toneelzaal, waarin de buurt-artisten blijk van hun kunnen gaven In 1957 beëindigde Schram zijn bedrijf. Hij ging wonen in de Van der Vijzellaan en was nog ruim tien jaar als bouwkundig opzichter in dienst van de ge meente StPancras Omdat Schram er niet in slaagde een geschikte gega digde te vinden om zijn bedrijf voort te zetten, werden gebouwen met grond werden verkocht aan de N.V. MANTELFABRIEK STIBBE Werkplaats en schuur werden verbouwd tot een atelier waarin dameskleding werd vervaardigd. Begin 1967 trok dit bedrijf 23 Joego-Slavische meisjes aan. Dezen werden in het atelier te-werk gesteld en woon den in de fabriek en het woonhuis. In 1968 volgden nog enkele anderen, sommigen van de eersten waren De fa. Schram verliest in hem een goed vakman, die ondanks zijn leeftijd nog niet van ophouden wist. Reeds 40 jaar was hij bij de zaak werkzaam, voorheen in dienst van de fa. Kroonenburg. De overledene was gehuwd en vader van 13 kinderen.

De Klin - Sint Pancras | 1996 | | pagina 159