-138- Rond 1950 had de fa Volkers 3 Bedfords met beman ning, die het vervoer verzorgden. Enkele jaren na de oorlog begon een aardappelhande laar in Nieuw-Amsterdam als eerste 'gewassen zand- aardappelen' op de markt te brengen. Volkers, toen volop in de aardappelhandel- uit Friesland, Zee land en de Zuidhollandse eilanden betrokken ze klei- aardappelen - kocht ook de gewassen aardappels. Spoedig kwam men op de gedachte: Dat kunnen wij ook. Aris jr. (ARVO) construeerde een aardappel-wasmachi ne. De voormalige wasserij van De Jager stond onge bruikt en voortaan kwamen in plaats van schone kle ren, gewassen aardappels uit dit gebouw. Na enige tijd was de vraag naar 'gewassen aardap pels' zo groot, dat uitbreiding noodzakelijk was. Achter de woning werd aan de Destréelaan een grote loods gebouwd en daarin werd de wasserij voortgezet. Vaak had de firma hier 12 a 14 mensen aan het werk Aanvankelijk konden alleen zandaardappelen gewassen worden. Door een verbeterde constructie werd het mogelijk ook kleiaardappelen te wassen. De winkels veranderden, werden mooier, ook kruideniers gingen aardappelen verkopen, waardoor er veel vraag naar een voorverpakt product kwam. Volkers stelde daarom verpakkingsmachines op. Vaak kwam er wekelijks 600 a 700 ton veldgewas binnen. Dit werd eerst op maat gesorteerd en daarna in de zelfde voortgang gewassen en verpakt in 2^ kg zak- j es Het gewassen product mocht geen gebreken vertonen. Piepers, waaraan iets mankeerde werden uitgesor teerd. Dit 'uitschot' bracht Piet van Gragt naar diverse aardappel-schil-adressen' in het dorp en later haalde hij het geschilde product weer op. Daarna werd dit verpakt in met water gevulde plastic zakken en verhandeld. De verpakte consumptieaardappels werden veel voor export verkocht, o.m. naar W.Duitsland en Berlijn. Het wagenpark was met het bedrijf meegegroeid en aangepast aan dit vervoer. Meestal brachten 'eigen'

De Klin - Sint Pancras | 1996 | | pagina 140