Achteraf werd wel eens iets duidelijk. Moeder Bijpost zei wel eens tegen zijn zuster: An- nie, jij moet vanavond maar bij de andere meiden slapen. Aldert neemt vanavond een vriend mee en die blijft hier vannacht en moet maar in jouw bed. Later bleek, dat deze vriend de 'in de slag bij Rus tenburg' gesneuvelde verzetsman Gerard Veldman was. Zijn broer Piet vertelde, dat hij, als jochie van een jaar of acht, wel eens een illegaal blaadje voor Aldert wegbracht. Hij moest dit dan thuis in zijn binnenzak doen en mocht het er niet eerder uithalen, dan wanneer hij bij het bezorgadres binnen was en mocht dit beslist niet bij de deur afgeven. Verder weet hij nog, dat Aldert vaak 's nachts op stap moest, naar hij later hoorde om onderduikers onder te brengen of voor hun bonkaarten te zorgen. Eens kwam een geestelijke uit Oudorp bij hen met een overgelopen Duitse soldaat. De geestelijke vroeg of de soldaat bij hen mocht onderduiken. Ondanks her haalde aandrang weigerde moeder Bijpost dat perti nent: Onderduikers, daar beginnen we niet aan Naar later bleek was dit heel goed geweest, de geweigerde onderduiker ontpopte zich toen als Duitse spion. Minne ten Wolde woonde in de oude boerderij van Cor van der Ham. (nu is daar de Kruissloot) Zijn zuster Annie vertelde: Ik was vaak bij Minne aan het spinnen. Op een dag ging ik er weer heen en toen zat de deur op slot. Dat was vreemd. Ik keek door het raam en zag in de kamer een mijnheer, die ik nooit eerder had gezien. Hij lag op zijn knieën, hield zijn armen omhoog en had een kalotje op zijn hoofd Ik vond het maar raar. Wel wist ik dat ze daar on derduikers hadden, wie had die toen niet, en die van Ten Wolde kende ik wel. Thuis vertelde ik het. Al dert mompelde iets als onvoozichtig' en is er on middellijk heengegaan. Hij moet er toen voor hebben gezorgd dat die Joden, want dat waren het, ergens anders onderdak kwamen -11-

De Klin - Sint Pancras | 1996 | | pagina 13