-131- NOORD-SCHARWOUDEWoensdagavond werd de hondenwagen van de heer van der Hurk, boter- en kaashandelaar te St.Pancras, ernstig aangereden door een luxe auto. De wagen werd ernstig beschadigd, doch de honden bekwamen, wonder boven wonder, geen letsel. De schade zal niet te verhalen zijn omdat de wagen aan den verkeerden kant van den weg stond. de wed. Trompetter probeerde de kost te verdienen o.m. met in de Sinterklaastijd te venten met specu laas e.d., dat betrokken werd van bakker Beerse en met het rondbrengen van medicijnen voor de dokter. In 1914 kwam haar dochter, die inmiddels was ge trouwd met PIET van der HURK zoon van een Oudorper brandstoffenhandelaar met haar gezin in het ouder lijk huis aan de Stuimellaan wonen. Piet was toen in dienst bij kaashandelaar Henneman in Alkmaar. Zijn loon was niet overdadig, integen deel. Toen hij dit besprak met zijn zwager Klaas Trompetter, die zaadhandelaar was, (later K. Oud) adviseerde deze hem zelfstandig iets te beginnen. Zodra Piet dit zijn baas vertelde, bood deze direct aan zijn loon te verdubbelen als hij zou blijven, hetgeen Piet, na lang wikken en wegen, toch van de hand wees Zo begon Piet in het eerste jaar van wereldoorlog I een kaas, boter en eierenhandelMet een hondekar, getrokken door twee honden, ging hij er op uit om zijn waren aan de man te brengen. Een bericht uit de Alkm.Courant 11 nov.1926: Zelf maakte hij de zgn. 'MELANGE'een mengsel van margarine met 1"5 boter. Door de keuringsdienst werd dit nauwlettend gecontroleerd op de juiste verhouding (na de 2e wereldoorlog werden dergelij ke mengsels verboden) Een andere bezigheid was kalkeieren'Omstreeks mei was er altijd een overvloed van eieren. Van der Hurk had in zijn schuur, half in de grond verzonken, een viertal bakken. In één bak was ruimte voor ongeveer 20.000 eieren. Eerst werd water in de bakken gedaan, dan een laag eieren, hierop een laag ongebluste kalk, daarop weer een laag eieren, dan een laag ongebluste kalk enz. Op die manier behandeld was het mogelijk de eieren ongeveer een jaar lang goed te houden.

De Klin - Sint Pancras | 1996 | | pagina 133