Het duurde niet lang of de soldaat stapte met nog enkele andere militairen weer bij de familie Bijpost binnen. Het luik werd opengetrokken maar aan de uitnodiging van mevr. Bijpost: "Kruip er maar eens in" werd geen gevolg gegeven. Wel werd alles driftig met zaklantarens afgetastToen ze daar en op andere plaatsen in de woning niets zagen, wezen ze naar de boet en vroegen wat daarin wasHen werd naar waar heid geantwoord dat er een uit Bergen afkomstig ge ëvacueerd gezin woonde: een weduwe met haar moeder en zeven kleine kinderen. Toch gingen ze op de boet afDaar legde de weduwe uit dat zij daar een woonvertrek en slaapkamers had. De Duitsers vroegen, wijzend op de ladder en het geopende luik, wat daarboven was. Geantwoord werd: Eveneens slaapplaatsen, ga maar kijken. Gelukkig werd ook aan deze uitnodiging geen gevolg gegeven. De militairen verdwenen, maar wel merkten de achterblijvenden dat de Duitse soldaten die mid dag steeds de kant van hun huis uitkeken .Alderts zuster Annie vertelde later: "Wat hebben we die dag veel gebeden." Inmiddels werd ook Aldert scherp in de gaten gehou den door de soldaat, die hem had gearresteerd. Af en toe herhaalde deze zijn dreigement, dat hij ervoor zou zorgen dat Aldert wegens sabotage de kogel zou krijgen. Hiermee dreigde hij nog, toen de gevangenen richting Alkmaar werden gebracht. Gelukkig voor Aldert werden, na verloop van tijd, een aantal soldaten, waaronder de bewuste, op bevel van de Ortskommandant weggeroepen. Zodra Aldert daartoe gelegenheid zag, stapte hij naar een offi cier, toonde deze vervolgens zijn papieren waaruit bleek dat hij op het Arbeidsbureau, dus voor de Duitsers werkte en kreeg daarop meteen toestemming te vertrekken. Dat hij hieraan onmiddellijk gevolg gaf, laat zich raden. Wel sliep hij de eerstvolgende nacht niet thuis in zijn eigen bed. Thuis was slechts weinig van Alderts verzetswerk bekend -10-

De Klin - Sint Pancras | 1996 | | pagina 12