Uit kadaster aantekeningen blijkt: dat op deze plek aan de Bovenweg in 1878 een woning werd gebouwd, dat deze in 1889 geheel of gedeeltelijk is gesloopt en er vervolgens herbouw plaats vond en dat in 1894, dus toen het als café werd gebruikt, iets is aangebouwd. SLAGER KUITWAARD, Bovenweg 90 een prima vakman met mensen omgaan was niet zijn sterkste kant" Aanvankelijk was Jan Kuitwaard slagersknecht bij Piet Glazekast in Broek op Langedijk. Daar ontmoette hij tevens zijn latere vrouw, die als veertienjarig meisje van Urk hier was komen werken. (Ze was de enigste niet, op Urk was veel armoede. Veel grote gezinnen stuurden de kinderen er al spoedig op uit om iets te verdienen.In meerdere gezinnen van St.Pancras en Broek had men zo1 n kind in dienst. In één daarvan moet zich het volgende hebben afgespeeld: Men had zich om de tafel geschaard voor het middageten. De goed menende heer des huizes zei op een gegeven moment Meissie, moet jij niet nach een paar stikken Daarop barstte het meisje in snikken uit en riep: "Als ik hier stikken moet, dan ga ik naar huis Toen Kuitwaard de kans kreeg om postbediende te worden, greep hij deze met beide handen. Dit werk gaf hem veel voldoening en hij verdiende er een goed stuk brood mee. Echterde crisis kondigde zijn komst aan. Bij één van de eerste bezuinigingsrondes werd Kuitwaard ontslagen (de laatst benoemden vlogen er het eerst uit) Inmiddels moest hij een uit vijf personen bestaand gezin onderhouden. Van oom Hendrik Kuitwaard, die tijdens de eerste wereldoorlog deze slagerij had gesticht en omstreeks 1926 zijn geluk wel eens op de hoogovens wilde be proeven, kocht hij de slagerij aan de Bovenweg en hierop vestigde de familie Jan Kuitwaard zich in StPancras Oom Hendrik had achter zijn huis een stal, waarin 6 koeien konden worden ondergebracht en een kapberg voor hooi, m.a.w. hij was slager en boer tegelijk. -111-

De Klin - Sint Pancras | 1996 | | pagina 113