-87- er in en een stuk Palmolive-zeepWat een weelde Wij moesten het al heel lang doen met een derde deel van een stukje Sunlightzeep per week en daarmee moes ten we de patiënten wassen. Ook zaten er tabletjes in om water te zuiveren, eer- ste-hulp-artikelen zoals verband, mercurochroom en pleisters, maar ook een reep chocola. De hoofdzuster was bang dat wanneer de Duitsers terug zouden komen en dit vinden, zij dan respressaillemaatregelen zouden nemen en wilde dat alles terug werd gebracht. Of dit ook is gebeurd Het rook af en toe nog wel eens naar echte zeep... Ook was de hoofdzuster te voorzichtig toen wij een Tommy zagen in de bosjes tegenover ons paviljoen. Heel omzichtig wisten we hem in de linnenkamer te krijgen en daar gaven we hem de kleding van een patiënt. We keken onze ogen uit, toen we zijn uniform zagen met al die zakken met daarin allerlei handige apparaatjes. Plotseling kwam de hoofdzuster binnen, zij had overleg gepleegd met de huismeester en die ging er vanuit dat een krijgsgevangene niets mocht worden aangedaan, dus bracht hij hem persoonlijk naar het hoofdkwartier van de Duitsers. Heel jammer Toen de Duitsers weer aan de macht waren, kwamen er een stuk of tien militairen aan de tuinpoort. Ze had den gezien dat er iets op een kruiwagen was vervoerd. Sluipend langs de bomen kwamen ze bij de zaal, waarin één, zeer zieke patiënt lag, die ik juist aan het hel pen was. Meteen nadat de deur was ingetrapt, werd er een pistool om de hoek gestoken. In mijn beste Duits maakte ik hen duidelijk dat hier geen Tommy's waren verstopt. Toch doorzochten ze het gehele huis, maar ze vonden niets en dat kon ook niet. Op de kruiwagen was een grote gamel met drinkwater vervoerd, dat enkele patiënten uit het dorp hadden opgehaald. Na hevige gevechten, die enkele dagen duurden, werden de Tommy's bij ons weer de baas en drie dagen daarna hadden de Duitsers het weer voor het zeggen. De be schietingen werden steeds heviger en gingen ook

De Klin - Sint Pancras | 1995 | | pagina 93