-85- Toen we teruggingen met onze dikke buik, stond de trein op 't punt van vertrek. We holden er naar toe. Dat moet wel wat opvallend zijn geweest, in ieder geval maakte het ons nerveus. Tijdens de reis was er kontróle op de persoonsbewijzen. Dat was een goede test voor onze vervalsingen, zoals later bleek. Wij waren de zwangere echtgenotes van de jongens. In Arnhem misten wij ons 'contact' Vandaar dat we, moe van de spanning, in een plansoentje op een bankje gingen zitten. Eén van de jongens wist daar een villa, waarin men nog telefoon had. Vandaar uit belde hij naar iemand, die door de Duitsers met een auto was begunstigd.Later is hiervan nog meermalen gebruik gemaakt. Een dubbelspion Wij wisten niets van per sonen noch hun werkelijke namen, alles vanwege de veiligheid) De bonkaarten kwamen tenslotte veilig bij Joop te recht Wij waren de bonkaarten nog maar net kwijt, toen er telefoon voor mij wasin verband met verraad moest een Joodse onderduikster naar de pastorie in Heelsum worden gebracht. De hoofdzuster leende mij haar fiets voor mijn 'vrachtje' Er werd druk gevlogen, daardoor was de tocht over de hei voor ons héél angstig, maar we kwamen veilig op ons adres Meteen na onze aankomst was daar een vergadering van het verzetOndertussen merkten we dat het aantal vliegtuigen steeds groter werd. Het afweergeschut kwam in actie want Arnhem werd gebombardeerd. Veel bommen vielen op de spoorbaan, ook zagen we dat ze op de hei de terecht kwamen, daar waar wij een half uur eerder nog fietsten. Aan mij werd gevraagd om "mijn onderduikster" naar Eist te brengen. Maar....mijn dienst begon om één uur en dat ging voor. (Hoe het wegbrengen van die onder duikster is opgelost, heb ik later nooit gehoord) De terugweg uit Heelsum was moeilijk. Aan de rookplui men, die boven de bomen uitkwamen, kon ik uit de verte reeds zien, dat er paviljoens op het inrichtingster-

De Klin - Sint Pancras | 1995 | | pagina 91