Jaap Wagenaar-Pilkes vormde met enkele anderen, zoals Klaas Kooy en Jan Meereboer het comité, dat deze adop tie-organisatie op touw had gezet. De kinderen werden bij particulieren ondergebracht maar ook werd een aantal gehuisvest in een boetDaar werd natuurlijk toezicht gehouden en werd voor zo goed mogelijke voeding gezorgd. Jaap Wagenaar scharrelde voor de ca. 100 kleine gasten de kost bij elkaar. Met een humoristisch vlot praatje wist hij heel wat gedaan te krijgen. Neef Jaap moest eens voor hem een schaap halen bij een boer in de Schermer. Toen hij zich voor het schaap meldde, werd hem gezegd: "Kom mee naar de schuur." Daar werd iets aan een touw gefrommeld en toen daalde via een katrol uit de nok van het dak een geslacht schaap naar beneden. Bij een andere boer kwam hij met de boodschap: "Ik kwam boter halen voor Jaap Wagenaar van StPancras". Het antwoord was: "Daar staat de karnton, ga je gang maar In die winter was St.Pancras getuige van veel ellende en leed uit de grote steden. Geheel verzwakte en uit gehongerde mensen sleepten zich van deur tot deur om voedsel Een brandmager vrouw vroeg een bouwer of hij haar aardappels wilde verkopen. Het antwoord was: "Mevrouw, als ik ze had, graag, maar ik heb niet meer" "U hebt nog wel, ik heb ze gezien." "Zo, wel wijst U ze maar aan, ik zou niet weten waar." De vrouw liep naar een zak veevoer, uiterst kleine krielaardappeltjes, en zei: "Kijk, hier zijn de aard appels die ik bedoelde." -82- (Gegevens uit de Alkmaarsche Courant en van Har Duif, J.v.Horick, Henk Goezinne jrJaap Wagenaar en Willy vDalen-Geluk)

De Klin - Sint Pancras | 1995 | | pagina 88