-80- Jan Meereboer was, in ieder geval aanvankelijk, Duits gezind maar deed ontzettend veel goed. Veel honger- trekkers wisten hem te vinden. Ze mochten in zijn boet slapen, de mannen boven, de vrouwen beneden. Maar eerst kregen ze een snee brood,(hij teelde zelf tarwe) en een halve bus melk. Jan van Horick, die als weigeraar van de Arbeidsdienst bij hem onderdook, weet zich enkele bijzondere geval len te herinneren. Ene mijnheer Den Uil, een lange ma gere man mocht bij Meereboer in huis slapen. De vol gende dag miste mevrouw Meereboer haar geldboekje. Den Uil was reeds 's morgens om vijf uur vertrokken. Dus hij werd verdacht Jan moest hem op de fiets achterna.Bij Castricum haal de hij hem in. Bij de politie van Castricum deed Jan zijn verhaal en dit had tot gevolg, dat mijnheer Den Uil werd opgesloten in de cel van het oude gemeente huis van St.Pancras. Toen ontdekte de familie Meereboer dat hun geldboekje ergens tussen was gevallen. Den Uil werd onmiddellijk vrij gelaten en door Meereboer zo goed mogelijk scha deloos gesteld en terug naar Castricum gebracht Ook kwam daar eens een man zonder voeten. Hij zat op een handkar en werd door familieleden voortgeduwd. Ze kwamen uit Haarlem en wilden naar Hoorn. De volgende dag moest Meereboer, die ook transportwerk voor derden verrichtte, naar Hoogkarspel om een vracht appels te halen die waren toegewezen aan enkele hande laars uit de buurtMet handkar en al werden de Haar lemmers op de wagen geladen en meegenomen naar Hoog karspel. Bij het afscheid had Meereboer tranen in de ogen en drukte de man f 100,-- in zijn handen. Die winter kwam bij de meeste Pancrassers nog wel genoeg op tafel, bij een enkeling niet. De Wognums kenden zo'n gezin. Om enige hulp te bieden namen ze een jongetje uit dat gezin bij zich in huis. Enkele weken later arriveerde hier een stel hongerkinderen' uit de grote steden en daarvan zouden er ook één of twee bij de familie Wognum komen. Deze concurrentie stond hun eerste gast maar slecht aan, getuige zijn opmerking: "Maar oom Andries, ik ben hier toch al de werkman

De Klin - Sint Pancras | 1995 | | pagina 86