-76- terfabriek van Hendrik Hart gebeurde.(nu opslagruimte van de fa. Vroegop)Het vlees werd vervoerd per lijk wagen, een aanspreker voorop. Kenners zagen aan de persoon die voorop liep voor welk doel de wagen dien de. Naar men zei was het vlees bestemd voor zieken huizen Veel tuinders hielden één of twee koeien in hun boet of schuur. Of kippen, of varkens Elke koe, elk schaap, elk varken moest geregistreerd worden. Toch wist men zo af en toe aan deze controle te ontglippen: iemand had een 'zwarte' zeug, de biggen waren ook 'zwart'. De eigenaar zag bij een bouwer diens varken en zei: "Dat beest is groot genoeg om te worden geslacht. Je hok behoeft niet leeg te worden, want ik heb wel een biggetje voor je te koop." Kreeg de tuinder later controle dan kreeg hij misschien te horen: "Ik had gedacht dat jouw varken groter was. In de Daalmeer, bij Booy, hadden ze ook varkens. Af en toe werd er eentje in de schuur geslacht. Er waren onderduikers, de familie was uitgebreid, er was werk volk, kortom, er waren heel wat monden die ervoor zorgden dat Frits Wortelboer een aantal malen werd uitgenodigd een karweitje te klaren. De familie Hein Goezinne zat lang niet stil. Vader slachtte, de kinderen moesten hand- en spandiensten verlenen Zo werd tegen zoon Henk gezegd: "Jij moet ook wat voor de kost doen, ga naar boer Blom en haal daar een stier vandaan. Het beest loopt in een stuk weiland bij de Hoornse vaart, je kunt het zo losmaken". Henk, nog maar kort de lagere schoolbanken ontgroeid voelde zich toen hij in het donker bij het weiland arriveerde, niet zo heel erg op zijn gemak. ""Het was een beetje mistig, er hing zo'n damp boven het veld en ergens stak daar een stierenkop bovenuit, die twee reusachtige stoomwolken omhoog blies. Het beest zat vastgebonden aan een stuk touw, maar ik vertrouwde me niet. Vandaar dat ik naar die boer toeging en tegen hem zei: Ik kan dat beest niet loskrijgen, U moet me maar even helpen. Dat deed hij en ja hoor, even later

De Klin - Sint Pancras | 1995 | | pagina 82