In deze Klin laten we Pancrassers in de ruimste zin van het woord, dus wonend van Twuyverweg tot Halve- niaansbrug en soms zelfs nog wel iets verder, vertellen wat zij hier beleefdenmaar ookwat ze, soms min of meer gedwongen, in die tijd elders meemaakten Sommigen zetten hun verhaal zelf op papier, van ande ren schreven wij de verhalen op en lieten hen dit vervolgens lezen, ernaar strevend het zoveel mogelijk hun verhaal te doen zijn. Hiernaast werd uit notulen, aantekeningen, mondeling verkregen gegevens, het werkstuk van J. van Baar, Alk- maarse Courant, archiefstukken enz. een soort tijdta fel samengesteld van de periode 1939/1940- 1945, om weer te geven hoe de Pancrassers en wat ze in deze periode ervoeren. In eerder verschenen Klins werd reeds enkele malen over de oorlogsperiode geschreven. In 1 985 werd herdacht dat het 40 jaar was geleden dat de fusillade bij het Monument plaats vond en bij die gelegenheid heb ik me verdiept in datgene wat leidde tot deze vreselijke gebeurtenis. Dit is vermeld in Klin nr1. Daarom bevat deze Klin naast een ooggetui- geverslag slechts een summiere beschrijving van het geen hier rond en op 15 april 1945 gebeurde. Ook stond er in de eerste Klins iets over de toenma lige voedselsituatie (H.Duif), brandstofschaarste (P. Balder) en werd er een verslagje van de heer A.C. Monster over een school in oorlogstijd opgenomen. Uitvoerig komt Charles Destrée aan het woord met arti kelen over 'Illegaliteiten in en rond St.Pancras' en persoonlijke herinneringen. Natuurlijk is het te merken dat een gedeelte van de copie aan de Middellandse Zee ontstond en een ander deel in de buurt van de Noordzee Broer Aad gaf ons een aantal tekeningen van vader Des trée, betrekking hebbend op de oorlogstijd en hiervan is dankbaar gebruik gemaakt evenals van enkele teke ningen van Cor Booy —2—

De Klin - Sint Pancras | 1995 | | pagina 8