-70- kilo's bij de wittekooloogst vallen tegen, ze blijven licht Het zat dat jaar ook wat tegen met de kool: in mei kregen de Pancrasser bouwers te kampen met een aard- vlooienplaag. Veel plantenbanen werden omgewied, er stonden alleen nog "stokjes". Vermoedelijk om het eens over een andere boeg te gooi en had de tuinder Z., reeds voor dat ons land bij de oorlog werd betrokken, een akker met erwten bezaaid. Toen deze later geoogst werden vermeldde de Alkmaarse Courant: Een schuit van de heer Z. was te hoog geladen met erwten om onder de Mirakelebrug door te kunnen. Enige voorbij gangers hielpen hem met het inelkaar trappen van de last. De schuit schepte evenwel water en zonk en de erwten gingen verloren. Het thuishalen van de kool in de herfst moest vanwege de brandstofschaarste hoofdzakelijk gebeuren met schuiten zonder motoraandrijving. De winters in de oorlogsjaren waren over het algemeen lang en streng. De brandstof schaarste gaf ook nog het probleem: Hoe houden we de zaak uit de vorst Soms wilde men de schuur niet openmaken uit vrees dat dan de vorst zou binnendringen. En jaar op jaar moest het "slof", de vaargeul naar de veiling, worden opengehakt door de mannen van de IJs- boeier. Op 24 januari'41 meldde de krant hierover dat de Pancrassers het slof openhakten en dat het even hard weer dichtvroor. Omdat de groenteprijzen, ondanks de vorst, laag waren stelden de tuinders vanwege die lage prijzen en de vorstproblemen de aanvoer uit, maar vanuit Duitsland werd aangedrongen op een gere gelde aanvoer. Op 23 april 1941 werd in de krant uitgelegd hoe de nieuwe manier van aanvoeren naar de veiling was. In feite kwam het neer op een leveringsplicht: Op de veiling wordt reeds lange tijd verkocht tegen tevoren vastgestelde prijzen. Daarom gaan tegenwoordig de tuinders met briefjes naar de veiling, bijv. een tuin der komt met 25000 kg. van 53 en 6000 kg van 47. Dit betekent dat hij 25000 kg heeft, waarvan er 53 kolen nodig zijn voor een to taal gewicht van 100 kg en 6000 kg waarvan er 4 7 stuks in 100 kg gaan.

De Klin - Sint Pancras | 1995 | | pagina 76