-65- Als kind verveelde je nooit in zo'n grote buurt. De ouders waren ook veel toleranter dan tegenwoordig. Je mocht veel meer. De tuintjes waren nog niet zo mooi en je mocht je overal verstoppen. Met de grote vakantie ging niemand weg. Waar moest je heen Achter de hui zen was veel ruimte. Bij Minnesma was een prachtige kuil met wit zand. (Achter garage Strijbis is 't model nog te zien) Daar zat je weken met z'n allen. Mijn vader had een schuitje achter in het slootje. Daar mochten we mee varen. En op zondagmiddag liep ik met mijn vriendinnetje over 't landpad naar de spoorbrug. En vaak gingen we zwemmen in een slootje bij dit pad. En door de week gingen we lopend naar 't zwembadje in Broek. Verkeer was er bijna niet. Wat we ook deden was spiegelekieken Daar had je een sigarenkistje zonder deksel voor nodig en dat hing je met een bandje om je nek. In het kistje zaten verstuurde ansichtkaarten. Die ging je verkopen, voor griffies, kleine stukjes van een griffel, die bewaard werden in een blikken doosje. Achter op de ansicht stond hoeveel griffies die waard was. Hele mooie kaarten, met goud er op, kostten op 't laatst een cent. Hele middagen was je daarmee bezig. Dan zat je op de onderste plank van een gaashek aan de kant van de weg. En toen ik ziek lag, werden de kaarten onder 't hor door de kamer binnengeschoven. Natuurlijk, het was oorlogstijd en je had best het één en ander in de gaten. Maar 't meeste werd voor je ver zwegen. Nu was in 1940, toen de Duitsers ons land bin nenvielen, mijn vader al 53 jaar. Ik had geen oudere broer, die opgepakt kon worden. Dat soort zaken bleven altijd buiten ons gezin en daarin deden we onze naam Geluk eer aan. Nooit vergeet ik echter de razzia van 25 september 1944. Op die dag waren meester De Ruyter en de jonge meester Polderman jarig. Op een gegeven moment werden alle kinderen naar buiten gestuurd. Er was een razzia! De soldaten liepen met het geweer in de aanslag over het schoolplein de tuin van meester in en vervolgens weer terug. In de belendende tuin van Kees Duif waren een aantal jonge mannen aan het werk. Allemaal werden

De Klin - Sint Pancras | 1995 | | pagina 71