-59- soldaten. Zij willen bescherming door middel van een aarden wal aan de buitenkant van de garage. Kunnen jullie dat niet even doen Met een driewieler-kar reed Jan zand uit de omringende tuinen naar de garage Die soldaten zijn daar enige tijd gebleven, toen ver dwenen ze weer. Jan herinnert zich nog een dikke Duit se soldaat, Willy geheten. Een aardige vent, tegen hem kon je alles zeggen. Hij wilde liever dat vandaag de oorlog voorbij was in plaats van morgen. (Achter in de garage stond een keukenwagen. Er behoorden drie Duitsers bij, Willie, Fritz en Reingold. Hem noemden wij 'Opa' en dat vond hij niet leuk) Ook werden paard en wagen van Meereboer gevorderd om munitie uit een pakhuis aan het Ritsevoort te Alkmaar te halen en te brengen naar de kustMet een wagen op luchtbanden ging het naar Bergen aan ZeeDaar werd het overgeladen op driewieler-karren en deze brachten het door de duinen naar de bestemde plaatsen. Piet Leering had een stuk rietbos en liet 's winters dit riet maaien en tot bossen binden. Een Nederlandse aannemer gebruikte het riet voor de duinbescherming, (tegengaan van het wegstuiven van zand en bevorderen van de duinvorming) Jan van Horick moest het riet naar de kust brengen. Voor de doorsnee-burger was de kuststrook verboden gebied, alleen zij die in het bezit waren van een speciale pas mochten daar komen. Na het lossen van de vracht, at Jan meestal bij de Duitse soldaten, die in de duinen waren gelegerd. Als retourvracht kon hij altijd wel een paar palen of balken vinden en niemand die er iets van zei, dat hij deze op eigen initiatief meenam. Eenmaal liep het mis, toen werd hij bij zijn maaltijd weggehaald en moest hij met paard en wagen meegaan naar het strand. Daar waren een aantal lijken aangespoeld. De Duitsers zei den dat het Tommies waren, maar het waren Duitsers. De soldaten laadden de lijken op zijn wagen en hij moest deze vervolgens naar een garage in Bergen aan zee brengen

De Klin - Sint Pancras | 1995 | | pagina 65