-50- Hierin hadden ze niet veel zin en daarom vroegen ze Bate of ze hun kippen bij hem konden onderbrengen. Deze had daartegen niet het minste bezwaar als er maar gezorgd werd voor voldoende voer, want ook kippenvoer was in de oorlog een schaars artikel Aldus werd de zaak geregeld. Enige tijd later kwamen de Duitsers in Rustenburg de kippen halen. "Ja, die zijn weg." Waar ze te vinden waren was de voormalige eigenaars onbekend en verder hielden ze zich van de domme. Het Duitse antwoord aan de beide jongens was: "We nemen nu jullie vader mee. Zodra we van jullie bericht krijgen dat de kippen terug zijn, komt hij vrij Hebben we evenwel over een week nog niets van jullie gehoord, dan halen we ook één van jullie beiden op." Dus kwamen de mannen bij Bate: "De kippen moeten te rug, zo en zo is het geval." De eerste reactie van Bate was: "Weten die Duitsers hoe jullie kippen er uit zien Wel, de bezetters hadden eerder nooit een kijkje op de boerderij genomen, dus wat voor soort en bijzonderhe den de beesten hadden, was hun onbekend. Bate vond dat het zonde zou zijn dat de Duitsers 100 beste Noordhol landse blauwe in handen zouden krijgen en stelde daar op voor: "Als we de zaak eens omruilden, ik houd die 100 en heb wel een stelletje, dat voor de Duitsers geschikt is, wat oudere met wat hanen er tussen en zo voort, die gaan bij jullie in de schuur." Hiertegen hadden de Rustenburgers niet het minste bezwaar. Op een avond werd een honderdtal kippen en hanen in drie grote kisten gestoptDeze werden op het onder stel van een kinderwagen gezet en zo moesten ze, bij donker, over de slingerdijk naar Rustenburg. Eén van de broers vond de onderneming wel wat gevaarlijk, maar Bates bescheid was: "Och wat, die moffen kom je 's nachts niet op dat slingerdijkje tegen, daar behoef je niet bang voor te wezen. Het is aardedonker, geen mensdie ons opmerkt Zo gebeurde en alles ging heel voorspoedig, totdat de

De Klin - Sint Pancras | 1995 | | pagina 56