Omdat een stad meestal verdedigd werd besloten wij om s avonds weg te gaan en een omtrekkende beweging in de richting van het bevrijdingsleger te maken. In het eerste dorp werden we reeds aangehouden: de bevolking hield de wachtZe stuurden ons naar een boer, daar konden we in het hooi slapen. De volgende morgen trokken we verder. Uiteindelijk belandden we in een bos. Daar stond een oude autobus en de deur was losWe brachten twee nachten in die bus door. Omdat alles rustig bleef, gingen we terug naar Kassei- Bettenhausen De volgende morgen, nog erg vroeg, werden we wakker door een enorm lawaai. In de onmiddellijke nabijheid van ons bedrijf was een goederenstationTientallen mensen waren bezig met het plunderen van de goederen wagons. Ze sleepten dozen met zich mee. Wij zochten ook een paar van die dozen op. Er zat puddingpoeder in. Tevens organiseerden we nog een baal suiker. Toen kwam de politie en begon met scherp te schieten. Ieder vluchtte een kant uit Later bleek dat er een Pool was doodgeschoten. De dag daarop gingen Ton uit Assen en ik op zoek naar eten. We werden aangehouden door twee met geweren bewapende soldaten. We moesten helpen suiker uit een spoorwagon te halen. Ons werd verteld dat de suiker bestemd was voor zieken, die in een schuilbunker la gen. Eerst moesten we echter een baal suiker brengen naar het huis van de soldaat, die daar de leiding had. Toen we op de terugweg onze kans schoon zagen, maakten Ton en ik dat we wegkwamen Wel hadden we ontdekt dat een aantal kilometers bij ons vandaan met mortieren werd geschoten: het front naderde ons Omstreeks vier uur zochten we onderdak in een bunker. Muren en dak van deze schuilplaats waren 1.80 meter dik. Na slechts enkele schermutselingen werden we, nog voor het donker was, bevrijd. -42-

De Klin - Sint Pancras | 1995 | | pagina 48