Als je zoiets ziet, gaat er wel iets in je om: Je weet wat de Duitsers in Rotterdam en andere steden deden, toch gun je zoiets je ergste vijand niet. En je vraagt je tevens af: Ben ik de volgende keer 't slachtoffer Tegenwoordig zien we op de t.v. de meest afschuwelijke tonelen uit oorlogsgebieden. Wanneer je er midden in zit is het toch wel even anders als thuis op je veili ge stoel Ook de geur van brand en andere, ondefi nieerbare zaken ontbreken. Kennissen van ons kwamen eveneens om het leven: De uit Assen afkomstige Egbert wilde op de donderdag avond voor het bombardement zijn broer Fok bezoeken. Fok, hiervan onwetend, wilde naar Egbert gaan. Ze liepen elkaar mis. Fok was met een zestal anderen, ook uit Assen afkom stige knapen, bij particulieren in de stad onderge bracht Pas maanden later, in januari '44, werden de kelders van deze woningen uitgegraven. Egbert was de enige, die de zeven jongens goed had gekend. Vandaar dat hij hen moest identificeren. Hij heeft dit gedaan. Daarna heeft men hem naar huis gestuurd, voorgoed. Bekend is het bombardement op Dresden van 14 febr.'45. Dit veroorzaakte een ware vuurstorm. De eerste stad evenwel die een dergelijk lot had ge troffen, was Hamburg op 27 juli 1943. De tweede was Kassei op 22 oktober 1943 Dat het goed raak was geweest blijkt ook uit het feit dat Herman Goering het getroffen gebied met een bezoek vereerde. Als pleister op de wonde kregen wij honderd extra sigaretten, een halve fles schnaps en een fles wijn en nog een ons koffiebonen en rijst. Daarop brak er een rustiger periode aan: geen bommen, alleen luchtalarm. Kerstmis 1943 konden we in onze fabriek wel versiering voor een kerstboom kopen, maar geen boom. Bertus uit -37-

De Klin - Sint Pancras | 1995 | | pagina 43