-30- IK MOEST IN DUITSLAND WERKEN Tijdens de bezetting, toen men in Duitsland gebrek aan arbeidskrachten begon te krijgen, werden in ons land de loonbelastingadministraties opgevraagd van de be drijven, die de bezetter onbelangrijk vond voor de oorlogvoering, om te worden uitgekamd op personen, jonger dan 45 jaar. Omdat er toen weinig 'zwart' werd gewerkt, was deze methode zeer effectief en kregen de Duitsers vrij gemakkelijk adressen van personen, die zij dachten dat in aanmerking kwamen voor verplichte tewerkstelling in Duitsland Men ontving een oproep om op het Arbeidsbureau te worden gekeurd. In Alkmaar werd bijna iedereen door de keuringsarts, een N.S.B.-er, geschikt verklaard. Enige dagen later moest men dan vertrekken. Ik werd op 1 april 1943 gekeurd en op 5 april moest ik naar Kassei vertrekken. Onderduiken was toen nog niet aan de orde van de dag. Dat begon ongeveer een maand latei;, na 7 mei'43, toen de totale krieg werd uitgeroepen. Onbewust speelde mee dat de crisisjaren met zijn werk loosheid en bittere armoede nog vers in het geheugen lagen en niemand zo'n beroerde tijd terugverlangde. Dus vertrok ik 5 april 1943 met de eerste trein uit Alkmaar. We waren met een man of tien en werden door een ambtenaar van het Arbeidsbureau, die de nodige papieren bij zich had, begeleid tot Amsterdam. Daar werden we overgedragen aan iemand, die ons naar de grens bracht. Nadat we de douane waren gepasseerd, kregen we onderdak in een met prikkeldraad afgezet kamp. Men gaf ons soep en brood te eten. Sommigen lustten het zure brood niet, vandaar dat ik een dubbe le portie had. (Het zou wel meer gebeuren dat we iets niet lekker vonden) Later gingen we per trein verder Duitsland in. Iemand uit ons groepje, die een beetje Duits sprak, kreeg onze papieren onder zijn beheer.Via Schüttorf, Rheine, Ibbenbüren en Osnabrück gingen we naar Lohne in West- falen. Daar moesten we opnieuw uitstappen en konden we in de stationsrestauratie overnachten.

De Klin - Sint Pancras | 1995 | | pagina 36