-25- VROEGE ILLEGALITEIT. KLAAS BARTEN was een zoon van de Pancrasser veldwach ter en gemeentebode Hermanus Barten. Deze laatste heeft hier o.a. gewoond op Bovenweg 2. In 192 0 emigreerden Klaas en zijn"vrouw naar Amerika. Daar vestigde hij zich als boekbinder. Door goed vak manschap, 'goud op snee' was één van zijn kwaliteiten, en grote ijver slaagde hij er in een grote klanten kring op te bouwen. Ook zijn vrouw ging daar aan het werk, om mee te helpen aan de verwezenlijking van hun gezamenlijk ideaal: Mettertijd terugkeren naar St Pancras en daar rustig gaan leven in een eigen huis. In 1932, aan het begin van de crisisjaren, keerden ze terug met hun tienjarige zoon Charles, die geen woord Nederlands sprak. Ze trokken eerst bij hun (groot)ou ders in en meester P. de Ruyter kreeg zijn (over)buur jongen onder zijn hoede. Iedere dag na schooltijd kreeg Charles van hem een uur bijles in de Nederlandse taal en daarvoor is hij zijn oude meester nu nog dank baar Inmiddels bouwde S. Zeegers voor hen een nieuw huis aan de Achterweg, (nu Destreelaan 127) Toen deze wo ning klaar was leek het, of ze hun ideaal hadden be reikt. Maar de aandelen, waarin boekbinder Klaas zijn geld had gestoken, kelderden en dit bracht hem ertoe zijn oude handwerk weer op te nemeh, hetgeen overigens geen straf voor hem betekende. REMMERT VAN GRAFT zag in 1918 het levenslicht in een aan de Achterweg liggende boerderij ongeveer ter hoog te van garage Schot.(nu Ykema)Later verhuisde het gezin Van Graft naar het Noordeinde. Remmert bezocht de openbare school en ontmoette daar eerst meester Sinjewel en later meester De Ruyter. Daarna leerde hij aan de ambachtsschool te Alkmaar de beginselen van de elektro-techniek en diepte deze studie uit aan de M.T.S. in Haarlem. In juli 1939 slaagde hij met erg hoge cijfers en kon hij meteen aan de slag bij het bedrijf, waar hij zijn laatste stage-

De Klin - Sint Pancras | 1995 | | pagina 31