Later gingen de Engelsen via Belgie richting Holland. Toen we dat hoorden, wilden we daar bij zijn. Met spoed werden we die kant uitgedirigeerdVlak bij Brussel haalden we het leger van Montgomery in. Omdat we lange tijd in touw waren geweest moesten we 's avonds verplicht vroeg gaan slapen. Ergens bij een kerkhof werden we gelegerd. Ik had daar in die omge ving een klein café gezien. In plaats van te gaan sla pen, ging ik daar een biertje drinken. Er stond iets, dat op een orgeltje leek. Dus vroeg ik: "Als dat ding muziek kan maken, willen jullie dat dan eens laten horen Wel, de eigenaar ging aan het draaien: Het schalde over het kerkhof heen. In een mum van tijd was de gehele club wakker Enige tijd daarna, we waren reeds voorbij Eindhoven en niet ver meer van Tiel verwijderd, kwamen er mensen van de ondergrondse ons om hulp vragen: Teruggedreven Duitse soldaten molesteerden Nederlandse burgers. Tijdens die hulpactie raakte ik gewond. Met een andere groep gingen we een weg van Duitsers zuiveren. We moesten elkaar wederzijds dekken: als wij door een bocht in de weg verder trokken, moesten zij vanuit hun positie ons dekking geven en omgekeerd. Dat ging lange tijd goed totdat zij, zonder dat wij dit merkten, een andere richting insloegen. Toen wij ver der trokken, kwamen er plotseling enkele Duitsers tevoorschijn die van heel dichtbij het vuur op ons openden. Een kogel trof me onder mijn oog en dat ding ging er vlak bij mijn oor weer uit. In allerijl hebben ze me richting Den Bosch getrans porteerd. Ze vreesden voor mijn leven. Later is me herhaaldelijk verzekerd dat ik één op de duizend was. In een noodhospitaal werd ik met spoed geholpen. Soms stonden er zes verpleegsters om mijn bed. Eens lag ik daar, open en bloot in Adamscos tuumen toen kwam er zo'n Engels zustertje de zaal in. Ik scheurde met een vaart de dekens over me heen. Ze moest erg lachen en zei: "Ik zie die dingen dage lijks." Vervolgens vertelde ze me: "You are goïng home." Ze bedoelde daarmee dat ik naar Engeland zou -20-

De Klin - Sint Pancras | 1995 | | pagina 26