wijze wordt de nachtjager-piloot electronisch, via een radarschermpje in zijn vliegtuig geplaatst, naar zijn prooi geleid. Wanneer de Duitse piloot tenslotte de uitlaatvlammen van de uitgezochte bommenwerper voor zich ziet, maakt hij zijn taak verder direct visueel af. Verschillende malen komen na de oorlog hooggeplaatste geallieerde militairen de installatie bezoeken. Daarbij laat men vliegtuigen in Engeland opstijgen, welke door de apparaten die in werking zijn gezet, worden gevolgd. Aan de kust, bij het strand, completeren geschutsopstellingen in betonnen bunkers het complex. Aan de landzijde liggen rondom mijnenvelden, aange kondigd met bordjes Achturig Minen. Wij kijken wel uit om ons daar niet in te wagen, temeer omdat men ons verteld heeft, dat een Canadees is er door is omgekomen. Uit verveling worden er nogal wat, soms levensgevaarlijke, fratsen uitgehaald. Het slechte voorbeeld werd gegeven door de Canadzen die een groot terrein in de buurt van Julianadorp bewaken. Daar moeten de Duitsers al hun rollend materiaal achterlaten. Om de tijd te doden, houden de Canadezen er stock car-races mee. Zonde in die tijd van, en nog lang aanhoudend, gebrek aan alles. Wanneer anderen nog in de bunker slapen, is het natuurlijk heel geestig daarin tegen een muur een raffel met de sten af te schieten. Als je dat op een meter of vijf afstand van de muur recht voor je uit doet, ketsen de kogels met een plofje tegen je kleren. Door de woedende kreten van misnoegen die de wreed gewekten slaken, wordt de dader voor zijn grap ruimschoots beloond. Van de aanwezigheid van grote hoeveelheden springstoffen wordt door ons gretig gebruik gemaakt. Ettelijke kisten met trotyl worden voorzien van een onstekingsmechanisme en vuurkoord en tot ontploffing gebracht. Zo geven wij onszelf practisch onderricht. Ik heb in een bunker lichtseinpatronen gevonden, maar het bijbehorende afschietpistool blijkt niet te werken. Om ze toch tot ontsteking te brengen, heb ik bedacht zo'n patroon op een anderhalvemeter hoog paaltje te leggen en dan met de sten op het slaghoedje te schieten. Op een tiental meter afstand volgt een aantal makkers, die aan een lange tafel buiten zitten te eten. mijn bezigheid. Na een paar schoten ontbrandt de patroon, draait in de rondte op het paaltje en vliegt dan gierend sissend, met een rode vuurstaart precies -230- (Jaap Zeeman heeft er een DKW'tje losgekregendat in panne is, maar dat wij met de hulp van Jan Mulder weer aan de praat krijgen. Later wordt het autotje dat Jaap voor zijn BS-werk gebruikt, hem weer afgenomen en krijgt hij een uitschijter van hogerhand. Voor mij een van de vele schandalen van die tijd, waarin het MG (Militair Gezag, meestal Militair Gezeik genoemd) de willekeurige scepter zwaait.)

De Klin - Sint Pancras | 1995 | | pagina 236