De Duitse dansmuziek swingde, hoewel dat eigenlijk verboden was, evengoed als de Amerikaanse, Amerikaanse deuntjes werden, onder arisch vertaalde titels, rustig overgenomen: Choo-choo-chanooga werd Zeg conducteur, waar staat de Rotterdamse sneltreinSteeple chase werd Hindernisrennen. Doordat, vooral na de oorlog, niet toegegeven kon worden dat Duitse sterren toch ook hun charme konden hebben gehad, bleef de jeugd van toen later wat gefrustreerd opgescheept met een onbekenbare sterren-nostalgie. Ook al wist je dat het des duivels was; het feit dat jongens in de Ha-Jott (Hitlerjeugd) leerden motorrijden of zweefvliegen, deed menige snuiter spijtig vaststellen dat zoiets bij de vooroorlogse padvinderij, de AJC (de socialis tische Algemene Jeugd-centrale of de Kajotters (Katholieke Jeugdbeweging) niet mogelijk was geweest. Het Duitse uniform, vooral dat van de soldaten van de Panzers, was al punk vöör zijn tijd Van een jongen wiens vader achter het nationaal-socialisme stond, was het moeilijk te verwachten dat hij niet voor de nationaal-socialistische verleiding zwichtte. Het ten toon gespreide antisemitisme werd toen niet zwaarder opgenomen dan het racistische gepraat dat men vandaag kan horen. De gruwelijke Duitse praktijken kwamen voor bijna iedereen pas na de oorlog aan het licht. Wie ligt er vandaag wakker van de honger in de derde wereld, de vervuiling, Joegoslavië, en de rest? Vanaf '42 moest ik, zestien jaar oud, van tijd tot tijd mondelinge boodschap pen, waarin vaak sprake was van een konijn, overbrengen. Al doende kwam ik in aanraking met o.a. de timmerman Jaap Balder in Broek op Langendijk, die veel konijnen, 'piloten' - zoals alle uit aangeschoten vliegtuigen gespron gen bemanningsleden werden genoemd - op weg naar Engeland terug hielp. Hij was het allereerste punt van een lange ontsnappingslijn, die meestal naar de Pyreneeën leidde. Maar dat hoorde ik pas veel later. Meer hierover verder in dit verhaal. Met heel goede vrienden sprak je wel over de mogelijkheid om naar Engeland te gaan. Ik maakte een plan om met mijn kano op een aanhangwagentje naar Vlissingen te fietsen en van daar over te steken (ik heb het kaartje nog). Maar doordat de kuststreek verboden gebied werd, kon dat al gauw niet meer. Van een jongen van het internaat in Zeist, Mario (van Boeschoten of zo heette hij), kreeg ik een Franse bajonet als eerste wapen (ook die heb ik nog). -210- Wunschkonzert of Musik waren zo goed als onschuldig, zoals ook de avonturenfilms Robinson Crusoe of Baron von Münchhausen met Hans Albers in de hoofdrol. Humoristische films met het koppel Hans Moser en Theo Lingen konden de vergelijking met Laurel en Hardy glansrijk doorstaan. Hans de brokkenpiloot met Heinz Rühman was een remake van Ademaï aziateur met Fernandel, of omgekeerd.

De Klin - Sint Pancras | 1995 | | pagina 216