-1 46- nov Wegens een door de Duitsers opgelegd maalverbod komen de Daalmeer (100 ha) en de Westbeverkoog (120 ha) onder water te staan en veranderden deze later in ijsvlak ten. Ook de Vronermeer had wateroverlast. nov/dec In de grote steden is/wordt de voedselsituatie nijpend. dec 24 Het vriest behoorlijk. jan 2 Het bevolkingsregister van St.Pancras wordt ge kraakt. (zie 'Illegaliteiten') - Sabotages aan de spoorbrug. 23 Fietsenvordering. febr maart 6 Sabotage aan de spoorbrug april 5 Sabotage aan de spoorbrug 14/15 Sabotage aan het bruggetje van Leyen. 25 Fietsenvordering. Toen de Duitsers langskwamen om fietsen op te halen, verstopten veel jonge mannen, bang voor een razzia, zich o.a. tussen de chrysanten, waartussen ook de bijna 60-jarige Geluk zich verborg. 1945 16 Razzia, (zie gelijknamig artikel) 26 Engelse jagers beschieten een Duitse legerauto bij de spoorwegovergang. Dirk Kloosterboer (geb. 1886) fietst net langs. Hij is op weg naar Alkmaar om te trachten voor zijn zoon Simon een woonvergunning te begaan en wordt dodelijk getroffen. De even voor hem uit fietsende Herman Ploeg blijft ongedeerd. De chauffeur van de legerauto wordt getroffen, de auto komt tot staan in de heg van Jaap Volger, de chauffeur hangt dood over het stuur en een dikke mof springt er uit dekking zoekend bij het oude huisje van Turkstra. 15 Naar aanleiding van de laatste spoorwegsabotage worden bij wijze van represaille 20 Nederlanders bij de spoorwegovergang gefusilleerd. Van hen zaten er 18 in de Weteringschans en 2 in Alkmaar gevangen als zgn. 'doodskandidaten'

De Klin - Sint Pancras | 1995 | | pagina 152