-124- naast zich neer: ze zagen het nut van zo'n aanslag niet in, verder logen de represailles van de Duitsers er niet om: eigen mensen liepen wacht langs de spoor lijn om sabotages en vooral de gevolgen daarvan te voorkomen Een groep van de Raad van Verzet werd op zaterdag 14 april door één van hun regionale leiders bezochtze kregen van hem de dringende opdracht om de spoorlijn in de buurt van St.Pancras onklaar te maken en dit reeds in de komende nacht te doen om de aanvoer van Duitse versterkingen naar Texel te vertragen Varend, vanaf een verzamelpunt aan de Benedenweg, ging de R.V.V.-groep naar het bruggetje van Leyen. Daar voorzagen ze de spoorlijn van een dynamietlading De volgende morgen, in alle vroegte, werd deze tot ontploffing gebracht door een legertrein uit Alkmaar. De brug lag er uit, de trein was slechts licht bescha digd, omdat als voorzorgsmaatregel een lege, platte wagen voor de locomotief werd uitgeduwd. Omwonenden, opgeschrokken uit hun slaap, vroegen zich angstig af of nu hun huis in brand zou worden gesto ken Die onrust werd er niet minder op toen in de loop van de dag twee Duitse officieren eens poolshoogte kwamen nemen en daarbij dreigende woorden uitten. Zondagavond, even na achten, de spertijd was net inge gaan, kwamen enkele auto's uit Alkmaar aanrijden. In de eerste, een grote verhuisauto, zaten een aantal zwaar bewapende S.D.-ers en twintig min of meer bij het verzet betrokken mannen, die in een Amsterdamse of Alkmaarse gevangenis hadden gezten. Zij werden gefu silleerd op de plaats, waar nu het monument staat. Henk Goesinne zag hier iets van en vertelt: Ik ging op de fiets wat vlees wegbrengen over het spoor. Het was al acht uur geweest en om die tijd moest je binnen blijven. Toch ging ik het nog maar even gauw doen, het was maar een klein stukje. Niets vermoedend zag ik bij de spoorwegovergang een Duitse vrachtauto aankomen, ik zag ook twee Duitse officieren

De Klin - Sint Pancras | 1995 | | pagina 130