Ze waren daar ondergebracht in de Rochdaleschool en kregen s avonds een flink stuk brood met een eind metworst te eten, meer dan de meesten thuis gewoon waren Vanuit Alkmaar werden de mannen naar het Blauw-hoeden- veem in Amsterdam gebrachtDaarin zaten wel twee tot driehonderd opgepakte jongens uit heel Noord-Nederland vandaan. Het gebouw lag aan een breed water, in onbe waakte ogenblikken zagen enkelen nog kans om zwemmend weg te komen. Het eten was daar minder goed dan in Alkmaar. Piet Wester herinnert zich dat hij de ene dag suikerbieten met andijvie en de andere dag suikerbie ten met uien, op papieren borden, voorgeschoteld kreeg en dit met een door hem zelf gesneden houten vork naar binnen werkte. Later werd het hele stel op de trein naar Duitsland gezetIn Apeldoorn wist Jan Spaan zich te verzekeren van het gezelschap van enkele dames en door hen om ringd, te ontkomen. Dirk de Goede sprong in de buurt van Amersfoort, toen de trein vrij langzaam reed, er uit en wist zich aan de aandacht van de achter op de trein zittende solda ten te onttrekken. De overblijvenden werden eerst naar Wezel gebracht. Daar kregen ze onderdak in een soort kippenschuur Omdat ze vergingen van de honger, trokken enkelen de stad in om voedselVan Duitse burgers wisten ze het een en ander los te krijgen. Drie dagen daarna kwamen de jongens in Bochum. Daar moesten de meesten aan de spoorlijn werken. Bomtrech- ters opvullen en de ontwrichte rails weer goed leggen. Bijna iedere dag was er luchtalarm. Als buitenlanders kwamen ze niet in de grote bunker: "geen auslander." Wel was er in het gebouw waarin ze woonden, een voor malig museum, een grote schuilkelder. De schoenen van Jan Bleeker begonnen vreselijk te knellen, hij kon er niet meer op lopen. Met enkele spijkers, wat touwtjes en een paar plankjes maakte hij zich toen een paar sandalen. Hij liep zijn voeten ka pot, de open plekken begonnen te zweren. De dokter, die hij om hulp vroeg, verbond de voeten met closetpa pier. Dit duurde tot de bevrijding omstreeks 10 april. -122-

De Klin - Sint Pancras | 1995 | | pagina 128