-107- Eerst werd een bescheiden aantal vervaardigd maar la ter, toen De Vrije Pers werd opgericht, klom de oplage tot 1500 stuks per dag. Zelfs in Den Helder hadden we "abonnee's"die via een agent (geen politie) van een exemplaar werden voorzien. Ook kwamen extra edities uit, bijvoorbeeld op 19 april 1945, met als belangrijke nieuws: "de Wieringer meer onder water" Ik verzorgde alle luisterbeurten, ook op zondag, maar dan alleen thuis, zodat je steeds gebonden was. Een dag verzuimen kon dus niet, je was elke dag in touw. Spannend maar toch mooi werk. De Vrije Pers werd gemaakt op het kantoor in Alkmaar, waar ik werkte en waar we de beschikking hadden over een goed radiotoestel. De direktie was op de hoogte, maar liet daarvan niets merken; we konden ongestoord onze gang gaan. Hulde Hoe langer de oorlog duurde, des te nijpender werd het gebrek aan de benodigde materialen (stencils, papier, inkt en een goede stencilmachine, voor de vermenigvul diging) Dank zij goede relaties konden we blijven draaien, ook al was het papier soms van een bedenke lijke kwaliteit. Ongetwijfeld hebt u intussen begrepen, dat het lang niet altijd gemakkelijk ging. Ook waren er vaak razzi a's en was het oppassen geblazen voor verraders. Je werd in die tijd al brutaler en durfde risico's te nemen. Zo herinner ik mij een middag dat ik van Alk maar via Oudorp naar huis fietste met in mijn fietstas een hoeveelheid "illegale spullen". Vanuit de verte ontwaarde ik bij de R.K. kerk in Oudorp twee Landwach- ters (N.S.B.-ers) - Nederlanders, die voor de Duitsers o.a kontrolewerkzaamheden uitvoerden -. Nu kon ik twee dingen doen: 1) De veiligste manier was om te keren en langs een omweg via Koedijk/ Koedijkerpad naar St.Pan- cras te gaan, 2) door te rijden met alle risiko van dien

De Klin - Sint Pancras | 1995 | | pagina 113