""Bij de voortgezette controle op de inlevering van radio-ontvangtoestellen werden alhier (Alkmaar) twee inwoners gearresteerd, die niet aan de inleverings plicht hadden voldaan. Eén van hen had zelfs twee radio-toestellen verborgen."" -106- DE ILLEGALE PERS IN DE OORLOGSJAREN 1940-1945 De illegale pers heeft in de tweede wereldoorlog zon der twijfel een grote rol gespeeld. Niet zozeer in de eerste paar jaar, maar vooral nadat de radiotoestellen moesten worden ingeleverd. Op 13 mei 1943 werd name lijk door de Duitse bezetter de "Beschikking betref fende het verbeurd-verklaren van radio-ontvangtoestel len" afgekondigd. Vrijwel iedereen die in het bezit was van een radio kon tot dat tijdstip naar de (verbo den) Engelse zender luisteren. Na 13 mei werd dat een linke zaak. Dat het de bezetter menens was bleek uit een bericht in het toenmalig Noordhollands Dagblad: Vrijwel zeker was hier sprake van verraad, want aan verraders was er tijdens de oorlog geen gebrek Mijn vader pakte de radio goed in en verborg het toe stel onder de grond in de kamer. Na de oorlog speelde het nog prima Geen radio meer, dat betekende een grote tegenslag, ook voor mij als berichtgever. Er moest dus onverwijld naar een oplossing worden gezocht. Die werd gevonden in een apparaat, dat was voorzien van een paar spoe len. Die moest je op een bepaalde manier instellen, waarna de Engelse zender in Londen goed (soms ook minder goed) kon worden ontvangen. Het apparaatje was voor stroomvoeding verbonden met een accu, die regel matig moest worden opgeladen. Heel primitief dus alle maal, maar het ging. Na elke luisterbeurt moest je de spullen goed inpakken, je kon nooit weten Ik woonde destijds in Sint-Pancras aan de Twuyverweg (nu nr 21) Voor het samenstellen van een blad werd eerst de avond te voren geluisterd, vervolgens 's morgens om 7 uur (alles via de koptelefoon) en daarna (in Alkmaar) om 1 en om 2 uur. Hierna werd de tekst uitgetikt en vermenigvuldigd.

De Klin - Sint Pancras | 1995 | | pagina 112