-105- In maart 1944 schoten verzetsmensen in Velsen enkele SD agenten neer. De SD reageerde hierop met het neer schieten van een chirurg en een bankwerker. Vervolgens doodde het verzet een NSB leider uit Bever wijk. De Grüne Polizie beantwoordde dit met een razzia op 15/16 april 1944, waarbij 486 mannen uit Velsen- Noord werden gevangen genomen. Ook Dirk Groen en een andere broer van hem, Jaap geheten, werden gepakt. Dirk was eigenlijk ondergedoken, maar toen toevallig even thuis. Na afloop van de razzia werd bekend gemaakt dat alle gevangenen ogenblikkelijk in vrijheid zouden worden gesteld, indien de bevolking vóór 19 april d.a.v. mededeling wilde doen over de daders van de aanslagen op de SD-agenten en de NSB-leider. Toen hierop niet werd gereageerd werden de gevangenen op 19 april over gebracht naar Amersfoort; een deel ging later op tran sport naar Duitsland. Velen keerden na de bevrijding niet terug. Een van hen was dus Dirk Groen, die ver moedelijk eerst daar te werk is gesteld als metaal draaier en later "tengevolge van algemene lichamelijke zwakte" overleed. Hij werd in Obhausen begraven (niet ver van Leipzig) is in 1949 overgebracht naar de Algemene Begraafplaats te St.Pancras en werd in 1970 postuum geëerd doordat men hem toen begroef op het Ereveld te Loenen. (Zijn broer Jaap keerde wel behouden terug) (mededeling Rob Groen, Twuyverweg. XTRA UITGAVE. j^£_enadag 9 Mei 1945. lgemene leiding en contactman van de Verzetsbeweging b j.H. Blein, Westerweg 274, Alkmaai iedactie en verzorging: D. Groen, Twuyverweg 164, St.Pancras. C. Neef, Vermee.rstre.ctc 16, Alkmaar.

De Klin - Sint Pancras | 1995 | | pagina 111