-6- Dit gebeurde omdat ik op de middelbare school niet mijn best deed. Op de lagere school van meester de Ruyter, had ik dat trouwens al geleerd. Ik was blijven zitten, en om mij eens te laten zien wat werken was, had mijn vader bedacht me op de akker te sturen. Hij had met oude Maarten Nieuwland afgesproken dat ik bij hem zou komen en dat hij me een beetje in de gaten zou houden. Maar inplaats van een straf werd het werken op de akker een plezier. Ik vond het al fijn om vroeg op te staan en dan in de Hoek, met de anderen te horen hoe Maarten het werk verdeelde: Klaas en Dirk, jullie nei de driebien, Sarei de koeien missen. Zo kreeg iedereen zijn dagtaak aangewezen Ik genoot als ik, zelfs in m'n eentje, stond te schoffe len op een akker in de Daalmeer. Ik was trots als een pauw, toen Maarten mij een praam witte kool toevertrouwde, om naar de veiling in Broek te kloeten. Wat met een hele praam, tot een paar centimeter van het boord volgeladen, in een flinke oostenwind, nog een hele douw is. Ook het samenwerken met de anderen was een echte beleve nis. De onderlinge verstandhouding was er prima. Dirk de Koning, de al wat oudere Klaas Wiedijk en de anderen, ik kon er best mee opschieten. Soms kon er verschrikkelijk worden gelachen. Ik herinner me, maar dat was een paar jaar later, dat een Franse 'gastarbeider' eens zo gek met een hooivork aan het gebaren was, dat hij hem pardoes bij Gerbrand achter in zijn klomp stak. Wat een begrijpelijke en luide, maar hier niet weergeefbare opmerking van Gerbrand uitlokte. Ook de voorbijvarende 'concurrenten' lieten, soms vanuit de verte, een groet horen. In de Achtergeest, herinner ik me, riep Maarten Kromhout me eens toe: Hallo, Sarei Oök 'n piepertje ródéé Ik was er blij om, voelde me opgenomen in de gemeenschap. Misschien is dat luide schreeuwen naar elkaar op de ak ker, in de wind, er de oorzaak van dat als een stel men sen in Pancras met elkaar zit te praten in de huiskamer horen en zien je soms kan vergaan.

De Klin - Sint Pancras | 1994 | | pagina 8