-81- De ontvangsten van de gemeente St.Pancras waren over het jaar 1893 in het totaalf 4.897,03 De uitgaven waren dat jaar f 4.200,03 en het batig saldo was dus f 697. De kosten van het onderwijs waren 55 der uitgaven. ""Den 6 September werd in St.Pancras een opgewekt kinder feest gevierd. Daartoe in staat gesteld door de vrij gevigheid van het gemeentebestuur werd op een stuk ge meenteland, dat tot feestterrein was ingericht, ver schillende kinderspeelen uitgevoerd zooals turfrapen, geblinddoekt zoeken, touwtje springen, hardloopen met hindernissen, zakloopen enz. om aardige prijzen. Van 's morgens half 11 tot 12 en 's namiddags van half 2 tot 4 waren de schoolkinderen hiermede onafge broken bezig. In het middaguur werden zij in het schoollokaal getracteerd op chocolade, krentebrood enz., terwijl het gedurende de spelen niet ontbrak aan koek, noten en andere versnaperingen. Na afloop der spelen werd een tombola gehouden voor hen, die geene prijzen hadden kunnen bemachtigen, zoodat allen met een aardig souvernir aan dezen pret vollen dag huiswaarts keerden"". CHOLERA. Reeds in juli waarschuwden veel gemeentebesturen de ker misexploitanten dat ze, alvorens ze hun bezigheid op de kermis in hun gemeente mochten uitoefenen, eerst een verklaring moesten overleggen, waaruit bleek dat ze in de laatste maand niet in een gemeente waren geweest, waar cholera heerste. Op 12 augustus waren er in Broek reeds 4 personen aan deze ziekte gestorven en twee anderen leden er aan. Ook uit andere plaatsen (Barsingerhorn, Westgraftdijk, Alkmaar) werden cholera-gevallen gemeld. Velen van hen waren kort daarvoor nog in Broek geweest. Vermoed werd dat het water in Broek was besmet. ""In ZUIDSCHARWOUDE besloot de gemeenteraad het water in de slooten langs de huizen met petroleum en carbol on bruikbaar te maken met het oog op de daar evenals el ders op het platteland bestaande gewoonte om borden, pannen, enz.enz. in de slooten af te spoelen, liefst vlak bij een privaat.""

De Klin - Sint Pancras | 1994 | | pagina 83