-77- 16 december hakte een tuinder op zijn akkers een grote partij kool stuk, zodat het nog als bemesting kon die nen- Voor een redelijke prijs verkocht had deze kool f 1000 tot f 1200 kunnen opbrengen. Het laatste bericht van het jaar was al even naargees tig: Het is slecht weer, storm en regen. Dit weer ver oorzaakt veel rotte bladeren in de bewaarkool en de bouwers hebben handen vol werk om te voorkomen dat rottende bladeren ook de rest gaan aansteken. EVEN IN DE KEUKEN KIJKEN Af en toe vertelde de krant iets over het tuindersleven: 15 juli het werk was in volle gang: ""Het zou aardig zijn om te weten hoe groot het aantal kleine vaartuigen is voor het tuinbouwbedrijf in deze streek. Landbouwers die het kunnen weten, begrooten het op 2000 stuks. Dan is er nog een aantal grootere schepen die varen op Amsterdam en andere plaatsen. De 9 schuitenmakers in deze streek hebben 's zomers dan ook druk werk."" 9 Sept. Bij planten en zaaien speelt de maan een groote rol. Aardappelen pleegt men bij wassende maan te pooten, dit geeft eene grootere opbrengst. Koolsoorten groeien beter bij wassende dan bij afgaan de maan"". Over het winterwerk werd verteld: "Een vreemdeling zou opkijken als hij ziet hoeveel werk er aan de kool wordt besteed. De bergplaatsen zijn meestal van steen en de muren wor den aan de binnenkant tot 5 voet hoog met stro bekleed. Bij strenge vorst worden de kleine kantelraampjes met mest bestreken. Ook plaatst men dan wel een kachels in de schuren Nieuwere schuren hebben meestal een houten lambrize- ring en de ruimte tussen muur en hout wordt opgevuld met haverdoppen of zaagsel In de schuur ligt de kool keurig op manshoge stapels. Deze worden geregeld omgelegd en daarbij wordt de kool gecontroleerd op rotplekjes. Met een scherp mes wordt zo'n plek weggesneden. Dit mag niet te diep gebeuren

De Klin - Sint Pancras | 1994 | | pagina 79