-74- Kunt ge nu met mij begrijpen hoe van weerszijden geij verd en gestreden, gesidderd en gevreesd werd en hoe groot onze blijdschap is nu die dagen van spanning tot het verleden behooren STRENGE HEREN.... Begin januari was het bitter koud. De bouwers hadden handen vol werk om de kool uit de vorst te houden. Overal was het ijsvermaak in volle gang: op veel plaat sen werden schaatswedstrijden gehouden voor 'onvenogen- den'.De prijzen bestonden uit spek, groene erwten, meel, turven, briketten e.d. De bouwers hoopten op een lange strenge winter. Maar dat jaar was het gezegde:'Strenge heren regeren niet lang' van toepassing. En...de kool bracht niet veel op. Begin maart leefde de handel heel even iets op: er kwam meer vraag uit het buitenland en de 'huisgele' werden zelfs duur, de beste brachten f 10 op. Dit werd mee ver oorzaakt doordat de buitengele waren weggevroren. Eind maart werd bericht dat de bouwers, over het geheel genomen, een ongunstige winter hadden gehad en dat men hoopte dat in april de nog aanzienlijke voorraden tegen wat betere prijzen zouden kunnen worden verkocht. Dat men de moed er in hield, blijkt o.m. uit het volgen de bericht: ""Bij den 26 gehouden aanbesteding voor den bouw eener boerenplaats enz. te Koedijk onder beheer van den bouwkundige H.J. de Vries en voor rekening van den heer S. Kramer te Koedijk waren 21 biljetten ingeko men Het hoogst werd ingeschreven door Jb. Groot tü; Koedyk voor f 9959 en het laagst door W.Vasbinder te Alkmaar voor f 6226. Het werk werd gegund aan E. Kalverboer te Zuid-Scher mer voor f 6936."" ((Waarom het werk niet werd gegund aan de laagste in schrijver wist de courant niet te vermelden.)) Klaagden veel bouwers over de slechte tijd, toch werd doorgegaan met het omzetten van weiland in 'zwarte grond'

De Klin - Sint Pancras | 1994 | | pagina 76