-72- VAN DER VIJZELS FAVORIET Op 1 jan.1894 woonden in St.Pancras (tot slager Jonkers laantje) 555 mensen, waarvan 291 het mannelijk geslacht hadden. Van de mannen mochten er 67 stemmen. Zij waren oud genoeg en betaalden voldoende belasting. Vlak voor deze vaststelling hadden B. en W. de lijst van stemgerechtigden eens nagelopen en waren ze tot de ontdekking gekomen dat 4 personen hun stemrecht hadden verloren Drie van hen betaalden te weinig personele belasting en de vierde kreeg van de bedeling. Toen er voor een lid van de 2e Kamer moest worden ge stemd bleven 35 van de 67 kiezers thuis. Ze kregen een herkansing de in dit district gekozen Mr. W.v.d.Kaay werd Minister en deze regio moest een andere afgevaardigde aanwijzen. Uiteindelijk ging het om de Alkmaarse Mr. P. de Lange en ene Mr.H.J.Smid, die al eens minister van financiën was geweest. ondergeteekeode, tot zijne verwonde- ring zijn naam gezien hebbende onder de aanbeveling van Mr. A. P. DE LANGE terwijl hij als lid van het Bondsbestnur de cand. 8MIDT aanbeval verklaart bij deze, dat zij, die de aanbeveling van A. P. DE LANGE plaatsten, wederrechtelijk zijn naam daartoe misbruikten. De qnalificeering eener dergelijke praktijk aan het oor deel van het pnbliek overlatende, C. BIJPOST Jr„ Van der Vijzel had zijn hoop gevestigd op Mr. De Lange. In de kiesvereniging "Vrijheid" van Langedijk en Pan- cras, waarvan hij bestuurslid was, waren de meningen verdeeld Ietwat geprikkeld zei Van der Vijzel in de vergadering: "Onze voorzitter doet het voorkomen of de aanhangers van Smid de vooruitstrevende Liberalen zijn en die van De Lange een stelletje conservatievelingenIk neem hem dat zeer kwalijk en ik roep de kiesvereniging op om met mij De Lange te steunen. Dat is een echte Liberaal en leder van ons kent hem en weet dat hij het in Den Haag goed zal doen." De kiesvereniging Vrijheid besloot met 27 tegen 15 stem men De heer Smid aan te bevelen. Bij de uiteindelijke stemming bleven weer 32 Pancrassers thuis. Maar Van der Vijzels favoriet De Lange werd ge kozen met 1691 stemmen tegen Smid 1075.

De Klin - Sint Pancras | 1994 | | pagina 74