-68- waarom ik hem bekeurde en van een en ander proces verbaal zou opmaken. Onder veel andere heeft hij mij gezegd dit niet te willen laten, tenzij de Burgemeester de weg liet opknappen of de hoeken van zijne akkers wou omspitten en hij er wel tien gulden voor over had. Waarvan ik proces-verbaal heb opgemaakt en onder teekend De gemeente-veldwachter voornoemd, Pieter Groen. EEN FAMILIE VETE Tegelijk met Pieter Groen solliciteerde in 1871 ook Cornelis Wognum naar de veldwachtersbaan Wel, deze toenmalige concurrent bezorgde later ook nog eens onze veldwachter de nodige hoofdbrekens. Het begon op het boelhuis van Arie Schoen, gehouden januari 1878. Met de landlieden Cornelis Brouwer en Arie Mooy en de oude dagloner Jan Bleeker, allen Zuidenders, zat Corne lis Wognum, die ook in het Zuideinde had gewoond, aan een tafeltje de verkoping mee te maken. Op een gegeven moment werd over het hoofd van Cornelis Brouwer een glas jenever leeggegoten. Brouwer stoof op en begon uit te varen tegen de vlak achter hem staande 19-jarige Pieter Keizer. Wognum, die met de anderen aan de tafel had gezien dat een ander het had gedaan, zei tegen Brouwer:"Je hebt de verkeerde te pakken, hij deed het 11 hierbij wijzend op de 24 jarige Jacob Gootjes. Deze laatste begon daarop Wognum uit te schelden en zei tevens: "Ik heb geld genoeg", waarop Wognum zei:"Wel, als jij geld genoeg hebt, kun je mij eindelijk die dertien stuivers wel eens betalen, die ik altijd nog tegoed van je heb" Een der omstanders begon daarop te zinspelen op het feit dat vader Gootjes kortelings was overleden en Jacob nu de vrije beschikking over diens bezit had. Dit maakte dat de 23 jarige bloemkweker Willem Keizer (en schoonzoon van Cornelis Wognum) zich met het geval begon te bemoeien, zeggend dat hij dit laatste een min derwaardige opmerking vond, omdat Jacobs vader nog maar net was overleden en hij voegde daar verder voor Wognum nog aan toe: "Wel Ouwe, is het al zo treurig met je

De Klin - Sint Pancras | 1994 | | pagina 70