-61- De raad wilde het liefst een eigen ingezetene benoemen en vroeg zich af, of alle candidaten aan de Commissaris van de Koning bekend moesten worden gemaakt. Zodra ze de zekerheid hadden dat de Commissaris met een voordracht tevreden was werden de Pancrasser sollicitanten opgeroe pen om voor een Raadscommissie een "Proeve" van een proces-verbaal op te maken. Naar aanleiding van dit 'examen' kwam de raad tot de volgende voordracht, die naar de Commissaris werd gezon den Nummer 1 PIETER GROEN die op 12 juni 1834 werd geboren als zoon van de 3 2 jaar oude landbouwer Jacob Groen en zijn vrouw Maartje Lugtig. (Hier blijkt dat het veldwachterschap ook voor vader Jacob een part-time baan was.) Pieter Groen is 36 jaar oud, Ned. Herv. heeft 3 kinderen, woont in St.Pancras en is dagloner en tevens koster van de N.H. gemeente, doodgraver en klokopwinderwat hem f 50,per jaar oplevert. Hij is een zoon van de in 1858 overleden gemeenteveldwachter Jacob Groen. Hij diende 5 jaar als milicien bij het 6e Regiment Infanterie Nummer 2 JACOB SMIT is 36 jaar oud, Ned.Herv., geboren en wonend te St.Pancras, gehuwd, heeft 3 kinderen en is dagloner van beroep. Hij was 1 jaar en 6 maanden milicien en is toen afgekeurd wegens lichaamsgebreken voor verdere dienst. Deze gebreken maken hem niet ongeschikt voor het vervullen van de betrekking van veldwachter. Nummer 3 CORNELIS WOGNUM, die 49 jaar oud is, Ned. Herv. geboren en wonend te St.Pancras, hij is weduwnaar, heeft 4 kinderen en is vrachtrijder van beroep. Hij diende 5 jaar als milicien bij het le regiment Artillerie.

De Klin - Sint Pancras | 1994 | | pagina 63