-60- Zij vertelden dat ze de vorige avond, zondagavond, naar de winkelier en tapper Koning waren gegaan. Bij zijn huis aangekomen, vonden ze alles donker. Omdat ze dachten dat hij reeds naar bed was gegaan, hadden ze op ramen en deuren geklopt, waarbij een deurkram, waaraan een slot zat, zomaar was losgeschoten en de deur was open gegaan. Ze waren daarop naar binnen gegaan en toen ze niemand in huis vonden, hadden ze uit de winkel wat sigaren meegenomen. Toen vonden ze het wel spannend en een lolletje, maar nu zagen ze wel in dat het verkeerd van hen was om zoiets te doen. En niet alleen de jeugd was stout. Ook de landbouwer Jacob Dekker. Ondanks herhaalde waar waarschuwingen van Pluis liet hij zijn lammeren maar lopen, dit tot grote ergernis en schade van de landman Pieter Nol. Zijn roggeakkers waren een geliefkoosd plekje van Dekkers lammeren: ze konden daar zo lekker hun buikje vol eten... Vandaar dat Jan Pluis ook hiervan proces-verbaal op maakte Op 17 januari 1871 overleed op 62-jarige leeftijd de veldwachter-bode-en brievenbesteller Jan Pluis. het Pancrasser boek met proces-verbalen. In dit boek staan verbalen, opgemaakt door o.a de burge meesters Klaas Duif, StammesPNobel ,Van der Vijzel en Smit Tevens staan er b.en w.-notulen van 1852 - 1857 in. Ca. 10 jaar geleden kwam dit boek op een wat eigenaardi ge manier in het Streekarchief terecht: Een archiefmede- werker, de heer Veer zag het ergens op een verkoping!!! liggen en wist het voor het archief te bemachtigen. PIETER GROEN Er waren 13 geinteresseerden om de overleden veldwachter Jan Pluis op te volgen. 8 sollicitanten kwamen uit Sint- Pancrasde 5 anderen woonden buiten deze gemeente, een van hen zelfs in Leyden.

De Klin - Sint Pancras | 1994 | | pagina 62