-58- te betalen. Aan het eind van hetzelfde jaar besloot de raad om het traktement van Pluis te verhogen van f 60,- naar f 75,- Tien jaar later was hij als veldwachter opgeklommen naar f 104,en kreeg hij als bode f 26,bij, dus had hij een weekloon van f 2,50. Schoonzoon van Jan Pluis was de landman Jacob Tol. Uit een in St.Pancras opgemaakt boek met proces-verba len* weten we dat opa Pluis met zijn kleinzonen Gerrit en Jacob het nodige had te stellen, want vaak waren zij betrokken bij baldadigheden (kapot gooien van ramen der Ned.Herv. kerk), ruzies en vechtpartijen. Maar ook andere knapen bezorgden hem grijs haar, getuige de volgende gebeurtenissen, geput uit hetzelfde boek met proces-verbalen, iets ingekort en in meer hedendaagse taal weergegeven. -Op de avond van de Tweede Kerstdag 1863 bevond ik, Jan Pluis, veldwachter te Sint-Pancrasmij in de dorpsher berg van deze gemeente om toe te zien dat er geen onge regeldheden plaats vonden. In de herberg bevond zich ook Willem Booy, arbeider van beroep en wonend te Sint-Pancras bij zijn vader de stierloper Cornelis Booy. Deze Willem schold mij eerst verschillende malen uit. Later begon hij met andere aanwezigen te vechten. Toen ik daarop probeerde om hem de herberg uit te werken wist hij me zo bij mijn das te pakken, dat ik me moei lijk kon verdedigen en gaf hij mij een klap in mijn gezicht. Vervolgens probeerde nog enkele malen om mij te slaan, hetgeen hem evenwel door andere aanwezigen werd belet. 'Burgemeester, bij mij is gisteravond ingebroken'. Dit zeggend stapte de 23 jarige Aris Koning op een maandag de burgemeesterskamer van Klaas Duif binnen. Vorder vertelde hij dat hij de vorige avond, met zijn viouw, om een uur of negen nog even naar Alkmaar was gegaan. Toen ze om een uur of elf weer thuis kwamen, zagen ze dat een buitendeur was opengebroken en in huis vonden ze afgebrande lucifers. Bij controle bleek dat uit een kistje naar schatting ruim twintig sigaren waren ontvreemd. Het kistje was

De Klin - Sint Pancras | 1994 | | pagina 60