-57- JAW PLUIS. 1858 - 1871 Op 1 juni 1858 besloot de gemeenteraad om als opvolger van de op 17 mei 1858 overleden veldwachter Groen de heer Jan Pluis bij de Commissaris voor te dragen. Tevens vroeg men de Directeur van de Posterijen om Jan Pluis ook te benoemen als posthuishouder van Sint-Pan- cras Jan Pluis, ook wel Pluister genoemd, was afkomstig uit Nieuwe Nierop en had zich hier in 1838 als broodbakker gevestigd.(vermoedelijk op het Kerkplein). Reeds in 1847 verkocht hij deze bakkerij aan Arie Kok. Als veldwachter verdiende hij aanvankelijk f 60,per jaar Voor dit bedrag moest hij: er op toezien dat aan de gemeente-eigendommen, bijv. de wegen, door de gebruikers geen schade werd berok kend, zo veel mogelijk voorkomen dat de jeugd balda digheden pleegde, er goed op letten dat op en langs de openbare weg niet werd gedobbeld, (in die tijd werd het koeksmakken verboden - zie Klin 7), het sluitings uur van de plaatselijke herbergen werd nageleefd, (normaal moest men tussen 22 u en 6 u gesloten zijn) de nachtwacht leiden, letten op loslopende dieren, (honden, kippen en eenden mochten gedurende de zomermaanden niet loslopen), enz. enz. Als gemeentebode verdiende hij f 20,en het posthuis houderschap leverde hem jaarlijks ook nog enkele tien tjes op. Geen vetpot dus Het valt daarom ook niet te verwonderen dat de raadsno- tulen van januari 1861 spreken van: "het huisgezin van Jan Pluis wordt ondersteund wegens ziekelijke omstandigheden". Enogenblikkelijk besloot de raad om het Gemeentebe stuur van N.Niedorp in kennis te stellen van het feit dat armvoogden van St.Pancras genoodzaakt waren geweest om de in hun gemeente geboren Jan Pluis wegens ziekte in zijn gezin te ondersteunen en werd N.Niedorp verzocht om dit bedrag maar aan de Pancrassers armvoogdij terug

De Klin - Sint Pancras | 1994 | | pagina 59