-56- Vermoedelijk was veldwachter Jacob Groen de eerste bestelhuishouder van St.Pancras. In ieder geval was hij dit in het jaar 1858 toen hij overleed, want toen werd gezegd dat er in zijn plaats zowel een nieuwe veldwach ter als een andere bestelhuishouder moest komen. De bestelhuishouder stond direct onder het hoofd van het Alkmaarse postkantoor. -Zelf moest hij zorgen voor een brievenbus en deze zo aan zijn huis bevestigen, dat ieder daarin zijn brieven kosteloos kon deponeren. -Elke morgen moest hij thuis zijn om de brieven van de uit Alkmaar komende postbode in ontvangst te nemen. -Elke middag, als op een vastgestelde tijd de postbode vanuit Noordscharwoude via St.Pancras terug ging naar Alkmaar, moest hij weer present wezen om de in de bus gevonden brieven mee te geven. -De Pancrassers konden bij hem hun post afhalen en moes ten daarvoor een vastgesteld bedrag, de porto, betalen. (Niet de afzender betaalde toen de port, maar de ont vanger Wanneer hij de niet uit het bestelhuis afgehaalde brie ven bij de geadresseerden ging bezorgen, mocht hij voor elke brief, boven het vastgestelde porto 2k cent en voor een drukwerk 1 cent extra vragen als zijn bezorgloon. Had hij post voor de Butterhuizendan mocht hij voor zijn diensten iets meer rekenen. Ook moest hij de brieven spoedig na aankomst bestellen het afhalen van de brieven aan het bestelhuis moest direct nadat de Alkmaarse postbode zijn vrachtje hier had afgeleverd). De door hem geïnde porti moest hij overhandigen aan de Alkmaarse postbode, die op zijn beurt zorg moest dragen dat dit op de bestemde plaats kwam. Dat de term "tijd geld" toen ook reeds bekend was leert ons de slotbepaling van zijn instructie: "Hij zal dien van Alkmaar afkomenden Postbode slechts don minst mogelijken tijd ophouden".

De Klin - Sint Pancras | 1994 | | pagina 58